"Nie zamykamy się w jednym gatunku muzycznym" - wywiad z Agatą Wyszyńską (DwaA)

Autor: Monika Matura • 22 maja 2015
22 maja 2015 09:23
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

 29 maja na półki sklepowe trafi debiutancki album DwaA „Mały,wielki świat". Z wokalistką zespołu Agatą Wyszyńską rozmawialiśmy na temat nadchodzącej płyty, fanscynacji muzycznych  oraz początkach zespołu.

Monika Matura: Po przesłuchaniu kilku piosenek z Waszego albumu, dochodzę do wniosku, że zapowiada się on jako nastrojowy, ale też nie pozbawiony rockowego pazura, z tej przyczyny pragnę zapytać, jak określilibyście gatunkowo debiut oraz w jakiej gatunkowej szufladzie umieścilibyście siebie jako zespół?

Agata Wyszyńska: Muzyka jaką gramy, to szeroko rozumiany POP. Ze względu na to, że każdy z nas ma inne inspiracje i fascynacje muzyczne, w nasze utwory wkradają się elementy różnych gatunków muzycznych – trochę rocka, soulu, a nawet disco. Ciężko byłoby znaleźć taką gatunkową szufladę, do której wpasowalibyśmy się w 100%. Powiedzmy, że byłaby to ogromna szuflada z napisem: POP na bogato (śmiech).

Jak wyglądają Wasze plany względem promocji albumu? Kolejny singiel? Koncerty?

Bardzo chcielibyśmy promować nasz album poprzez bezpośredni kontakt z ludźmi. Najlepszą formą kontaktu są koncerty, więc liczymy na sporą ich liczbę. Kolejny singiel będzie dynamiczny, z rockowym zacięciem.

Agato, występowałaś w kilku programach typu talent-show, jakie doświadczenia z nich wyniosłaś? I co było Twoją motywacją aby w nich uczestniczyć?

Każdy program typu talent show, w którym brałam udział, pozwolił mi zdobyć doświadczenie w pracy przed kamerą, które teraz pomaga mi chociażby w kręceniu klipów. Poza tym dzięki programom poznałam fajnych ludzi i przeżyłam niezapomniane chwile. Oczywiście udział w tego typu programach ma też swoje ciemne strony, ale generalnie jeśli człowiek stoi twardo na ziemi i nie ma przerostu ambicji, to może wynieść sporo dobrego z takich doświadczeń.

Nazwa Waszego zespołu wywodzi się od imion Agata i Andrzej, czy to oznacza, że to Wy rządzicie w zespole?

Andrzej Mrowiec jest pomysłodawcą i kompozytorem wszystkich utworów DwaA. Natomiast ja, jako wokalistka jestem zawsze „z przodu”. Zatem można powiedzieć, że to takie dwa podstawowe trzony DwaA… co naturalnie nie umniejsza wartości pozostałych członków, ponieważ bez chłopaków nie byłoby zespołu. Nie lubię określenia „rządzi”. Zawsze musi być ktoś, kto ma decydujące zdanie, ale na ogół podejmujemy wspólne decyzje, wynikające z dyskusji i demokratycznych wniosków.

Agato, zaśpiewałaś w duecie z Michałem Wiśniewskim, jak do tego doszło?

Płytę DwaA nagrywaliśmy u Jasia Kidawy, który współpracował wówczas również z Michałem Wiśniewskim. Michał poszukiwał wtedy damskiego wokalu na swoją płytę i Jasiu zaproponował mu mój głos. Michałowi się spodobało i tak nagraliśmy wspólnie płytę „La revolucion”, na której zaśpiewałam dwa duety z Michałem, oraz dwie piosenki solowe. Do reszty utworów robiłam chórki. Przez jakiś czas koncertowałam z Michałem, co wspominam bardzo ciepło.

Agato, jakie były Twoje początki miłości do muzyki? Wiem, ze pochodzisz z muzykalnej rodziny, czy uczęszczałaś do szkoły muzycznej?

W moim domu od zawsze rozbrzmiewała muzyka za sprawą taty, który grał na akordeonie, klawiszach, oraz świetnie śpiewał. Dzięki temu od zawsze miałam kontakt ze sceną i możliwość podglądania muzyków podczas prób, czy występów. Choć przez jakiś czas chodziłam do szkoły muzycznej na gitarę klasyczną, to zawsze zdecydowanie bardziej fascynował mnie śpiew i przez to odstawiłam gitarę w kąt (czego teraz żałuję). Z kolei mój brat ma więcej serca do instrumentów. Znakomicie gra na saksofonie oraz instrumentach klawiszowych, ponad to genialnie śpiewa. Po śmierci taty kontynuujemy z bratem jego muzyczne „dzieło” i często wspólnie występujemy.

Czego słuchacie w domowym zaciszu?

Każdy z nas lubi poszukiwać, nie zamykamy się w jednym gatunku muzycznym. Często jadąc na koncert puszczamy sobie jakieś nowe znaleziska muzyczne i strasznie się tym ekscytujemy. W chwilach wyciszenia, czy potrzeby relaksu słucham głównie soulu, ponieważ napawam się wtedy niesamowitymi barwami głosów i znakomitym flow płynącym z instrumentów.

Agato z wykształcenia jesteś pedagogiem, czy to kolejna z Twoich pasji?

Pedagogika nie jest moją pasją. Prawda jest taka, że wybór studiów nakierowany był tym, że moja najlepsza przyjaciółka z liceum wybrała właśnie ten kierunek i ja poszłam tam razem z nią. Owszem zawsze miałam chęć pomocy, ale w zderzeniu z ogromem nieszczęścia i bezradności ludzkiej, podczas praktyk w ośrodku pomocy społecznej, doszłam do wniosku, że nie jestem w stanie odciąć się od tego i zbyt mocno przeżywałam każdy przypadek. Zdecydowanie bardziej odpowiadałaby mi praca z dzieciaczkami… kto wie, może kiedyś zrealizuję się w roli pedagoga.

Agato, czy można Ciebie jeszcze usłyszeć w innych zespołach?

Śpiewam jeszcze w zespole Takton Band, który założył mój brat. Gramy tam głównie covery polskie i zagraniczne, umilając czas ludziom na wszelkich imprezach. To świetna zabawa, sposób na zarabianie pieniędzy, ale i ciężka praca, ponieważ jest to na ogół wielogodzinne i intensywne zdzieranie gardła.

Jak doszło do powstania zespołu DwaA?

Andrzej Mrowiec postanowił pokazać światu swoje kompozycje i poszukiwał wokalistki, która mu to dobrze zaśpiewa. Dostrzegł mnie w jednym z programów muzycznych i zaintrygował go mój głos. Okazało się, że mamy wspólnego znajomego, doszło do spotkania i tak zaczęła się nasza współpraca.

W jednym z wywiadów powiedziałaś, że stawiacie na czytelny przekaz, gdybyś miała zawrzeć w kilku zdaniach to co chcecie przekazać słuchaczom?

Przez wiele lat poszukiwań muzycznych, kombinowania i częstego przerostu treści nad formą, każdy z nas doszedł do etapu, w którym mniej znaczy więcej. Swoim słuchaczom chcemy przekazywać głównie pozytywne emocje i radość płynącą z muzyki.

Autorem tekstów jest Marek Dutkiewicz, czy łatwo jest wczuć się w cudzy tekst Agato?

Mam na swoim koncie mnóstwo własnych tekstów, napisanych podczas współpracy z innymi zespołami. Jednak z DwaA, przy pierwszej płycie zdaliśmy się na zawodowców. Teksty napisał nie tylko Marek Dutkiewicz, ale również min. Zbigniew Książek, więc są to tekściarze, którzy mają na swoim koncie wiele hitów. Nie mam problemu ze śpiewaniem cudzych tekstów. To wszystko kwestia wejścia w rolę i własnej interpretacji. Jednak na drugiej płycie na pewno znajdzie się kilka moich słów.

Rozmawiała Monika Matura

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz