"Odi Et Amo" jest moim wokalnym "portfolio" - wywiad z Magdaleną "Medeah" Stupkiewicz

Autor: Monika Matura • 26 czerwca 2015
26 czerwca 2015 18:30
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

12 czerwca na półki sklepowe trafiła ósma płyta zielonogórskiego Artrosis. W związku z premierą "Odi Et Amo" rozmawialiśmy z wokalistką zespołu Magdaleną "Medeah" Stupkiewicz. Przeczytacie o planowanej trasie koncertowej i trudnościach z jakimi spotkał się zespół podczas nagrywania nowego albumu.

Monika Matura: Dlaczego nadajesz płytom nazwy w języku łacińskim? Czy ma to coś wspólnego z Twoimi studiami i biologią?

Medeah: Akurat w tym przypadku nie. Nie wszystkie mają przecież łacińskie tytuły. Tak wyszło. Jeśli chodzi o płytę "Odi Et Amo" to po pierwsze, fajnie mi to brzmi. Po drugie - "Nienawidzę i kocham" brzmiałoby mniej uniwersalnie.

Kto jest podmiotem najnowszego album?

Na pewno jest to osoba dojrzała, która niejedno już przeszła. Ma bogaty bagaż doświadczeń. Poznała smak miłości, rozczarowania, gniewu i nienawiści. Tematem przewodnim albumu jest miłość i nienawiść. Dwa bardzo napędzające do działania uczucia. Mogące również działać bardzo destrukcyjnie. Bywa, że w związku obydwa te teoretycznie przeciwstawne doznania współistnieją. Kochamy kogoś zarazem nienawidząc.

Dlaczego zmieniliście tytuł albumu?

Pierwotnie ta płyta miała nosić tytuł "Laudanum", jako, że jest to mój ukochany utwór tym albumie. Zazwyczaj te najfajniejsze według nas stają się tytułowymi. Utwór "Odi Et Amo" powstał jako jeden z ostatnich, dlatego dopiero po jakimś wykrystalizował nam się właściwy tytuł. Brzmieniowo to puszczenie oka do starszych fanów naszych wydawnictw, dlatego też stał się singlem.

Śpiewasz na tym albumie raz spokojnie, a raz drapieżnie, czy któryś z tych wokali sprawia Ci trudność?

Nie. Wszystko zależy od emocji, od muzyki, aranżu i klimatu utworu, a nawet atmosfery w studio podczas nagrywania. Staram się te wszystkie czynniku odpowiednio połączyć i wyważyć. Wiele zależy także od tekstu.  Na tej płycie na pewno jest dużo emocji. Słychać gniew, ból, rozmarzenie. O płycie "Odi Et Amo" mogę śmiało powiedzieć, że jest moim wokalnym „portfolio” [śmiech].

Rzeczywiście, sporo tego gniewu słychać...

Bo takiej, a nie innej tematyki ta płyta dotyka. Dla fanów moich zmysłowych, spokojnych wokali przebrnięcie przez pierwsze trzy numery na płycie stanowić będzie pewne wyzwanie, jednak później również znajdą coś dla siebie.

Który z utworów z najnowszego albumu jest Twoim ulubionym?

Bardzo lubię utwór "Laudanum" i to jak ostatecznie brzmi. Wbrew moim przypuszczeniom świetnie sprawdza się na koncertach. Mam kilka swoich faworytów, jednak nikomu niczego nie chciałabym sugerować. Mocną stroną tego krążka jest to, że ludzie wskazują na różne swoje ulubione utwory, co pozwala wnioskować, że płyta jest „równa”. Nie ma na niej jednego wyróżniającego się utworu i później dopiero całej reszty.

Ponoć przy tym albumie po raz pierwszy pracowaliście zespołowo?

Tak, to prawda, po raz pierwszy w przypadku tej płyty zamknęliśmy się w studiu i pracowaliśmy na zasadzie jam session i luźno rzucanych pomysłów we trójkę, czyli Maciej, Gregor i ja. Równocześnie to co nam się spodobało nagrywaliśmy na tych samych próbach „na 100%”. To było dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie.  Przyznaję, że jeśli jeszcze kiedyś nagramy jakiś album, to prawdopodobnie właśnie w taki sposób. Do tej pory było tak, że albo ja, albo Maciej mieliśmy jakiś zarys bądź cały utwór, przynosiliśmy go na próbę i tam był dopracowywany już wspólnie. W tym przypadku w zasadzie od zera, od pierwszych dźwięków tworzyliśmy kompozycje. Czyli płyta powstawała i rejestrowana była w dużej części na próbach. Trwały one trzy czasami cztery dni. Płyta ukazałaby się prawdopodobnie wcześniej, gdyby nie awaria komputera. Na tyle poważna, że zapis naszej półtorarocznej pracy uległ zniszczeniu. Nasze morale wtedy nieco spadło i trochę potrwało zanim się ogarnęliśmy. Stąd ten wydawniczy przestój.

Czyli nie udało Wam się w ogóle odzyskać tych utworów?

Udało, ale tylko częściowo. Nie wszystkie brzmienia ocalały. Niektóre partie elektroniczne były nie do powtórzenia. Ale nie ma tego złego… Mamy dobrze brzmiącą, rockową płytę. Widocznie tak właśnie miało być. Efekt ostateczny mnie w pełni satysfakcjonuje.

Macie zamiar nakręcić teledysk?

Chcielibyśmy bardzo ale kwestie finansowe zdecydowały, że na razie nie nagraliśmy teledysku, a chcielibyśmy zrobić to porządnie gdyby do tego doszło.

Czy planujecie jakieś koncerty w ramach promocji nowego albumu?

Na razie mamy potwierdzone kilka koncertów. Najbliższy to ten 16 lipca w Bolkowie. Tam będzie można nas zobaczyć i tam będziemy celebrować oficjalnie nasze 20-lecie oraz wydanie nowego albumu. 1 sierpnia czeka nas impreza w Chorzowie  w Leśniczówce. Pojawi się tam również oprócz nas Nera Nature oraz Anja Orthodox. Będzie to koncert charytatywny na rzecz schroniska i potrzebujących zwierząt. Szykuje się też typowa jesienna trasa. Zagramy między innymi w Warszawie, Gdańsku, Zielonej Górze czy Krakowie. Na dniach prawdopodobnie zamkniemy ustalenia. Wtedy o dokładnych datach poinformujemy na naszej stronie i Facebooku.

Czy uważasz, że mniej ludzi chodzi obecnie na koncerty?

To zależy na jaki zespół. Jeśli chodzi o nas, to cieszę się, że pomimo ciszy medialnej jaka w zasadzie od zawsze panuje w naszym przypadku,  mamy grupę oddanych osób, która nas słucha. Te osoby pojawiają się na naszych koncertach zawsze. Wiem, że o wiele większe zespoły, niż my borykają się z problemami frekwencyjnymi na swoich koncertach. Kiedyś faktycznie było ludzi więcej, no ale cóż dorośli, pozakładali rodziny i mają inne priorytety.

Nagraliście cover Depeche Mode, czy jest szansa na wydanie krążka z coverami oraz co znalazłoby się na takim albumie?

Gdyby taki album miałby się pojawić to musiałabym się porządnie zastanowić nad jego zawartością.  Jest na świecie tyle pięknych utworów, że musiałabym zawrzeć te swoje fascynacje na minimum czterech krążkach . Więc raczej nie podejmę się tego wyzwania.

Rozmawiała: Monika Matura

Autor zdjęcia: Krzysztof Nowak

Recenzja albumu "Odi Et Amo" tutaj.

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz