"Jest szereg cech które powinien posiadać członek orkiestry" - wywiad z Adamem Klockiem

Autor: Monika Matura • 13 listopada 2015
13 listopada 2015 16:46
Monika Matura INFOMUZA.PL

 [img:1]

10 listopada ruszyła kolejna trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii. Przed nami jeszcze dwa koncerty pod tym szyldem. O tym, jakie cechy powinien posiadać uczestnik Młodej Polskiej Filharmonii oraz jak wygląda praca z młodymi muzykami, opowiedział nam Adam Klocek - dyrygent tej wyjątkowej orkiestry.

Monika Matura: Projekt Młodej Polskiej Filharmonii wystartował w 2011 roku, jaka była geneza jego powstania?

Adam Klocek: Młoda Polska Filharmonia jest kontynuacją programu stypendialnego Agrafka Muzyczna zainicjowanego w 2001 roku. Tamten program posiadał inny profil, chodziło o ogólny rozwój muzyczno-intelektualny młodych zdolnych instrumentalistów. Duży nacisk był położony na muzykę kameralną, była też orkiestra w której występowali wszyscy stypendyści. Cztery lata temu tamten program przekształcił się właśnie w Młodą Polską Filharmonię, która nawiązuje do zachodnioeuropejskich programów jak choćby
Junge Deutsche Philharmonie. W każdym razie ma to być „narodowa reprezentacja” najlepszych młodych polskich muzyków.

Tegoroczne koncerty uświetni obecność Jana Mraceka, w jaki sposób doszło do nawiązania współpracy z tym skrzypkiem?

Jego osobę przybliżyli mi znajomi z międzynarodowej agencji artystycznej. Uznałem, że jest to świetny kandydat na solistę podczas kolejnej trasy koncertowej MPF. Jego nagrania jako solisty wywarły na mnie duże wrażenie. Warto również podkreślić iż po za karierą solistyczną wykonuje dużo muzyki kameralnej. Był także gościnnym koncertmistrzem Filharmonii Czeskiej.

W opisie trasy koncertowej zapowiadacie obecność takich utworów, jak Serenada Es-dur Richarda Straussa oraz IV Symfonia B-dur Ludwiga van Beethovena. Jakich jeszcze kompozycje znajdą się w repertuarze tegorocznej trasy?

Paweł Łukaszewski – Sinfonietta per archi, Felix Mendelssohn–Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64

Jakie cechy powinien posiadać potencjalny członek Młodej Polskiej Filharmonii?

Z pewnością jest szereg cech które powinien posiadać członek orkiestry MPF. Do najważniejszych należy wysoki poziom instrumentalny, muzykalność, a także, a może przede wszystkim zaangażowanie i radość ze wspólnego grania w orkiestrze.

Jeszcze raz wrócę do członków Młodej Polskiej Filharmonii - Czy trudno jest zgrać ze sobą taka liczną grupę w zasadzie obcych dla siebie osób? Jak pod tym względem wygląda praca z nimi?

Temu właśnie służą tygodniowe warsztaty, które zawsze poprzedzają trasę koncertową. Właśnie podczas nich członkowie MPF-u mogą się poznać. Wspólne próby oraz przebywanie ze sobą powodują, że tworzy się swoisty kolektyw. Należy też dodać, że część orkiestry jest z nami od 2011. To, że znają oni sposób pracy w MPF, a także znają się długi czas prywatnie pomaga w stworzeniu pewnej tradycji, która z kolei jest pomocna w integracji nowych członków zespołu. A to pomaga w lepszej współpracy podczas prób i koncertów.

Graliście z MPF w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich, czy przygotowania do gry na otwartej przestrzeni wyglądają inaczej, niż w przypadku koncertów w salach kongresowych?

Zasadniczo przygotowania nie różnią się znacznie. Oczywiście od strony technicznej koncerty odbywające się na otwartej przestrzeni są bardziej wymagające. Trzeba nieco zmodyfikować brzmienie orkiestry do panujących warunków scenicznych.

Latem występujecie grające repertuar z muzyki popularnej, czy praca nad tego rodzaju repertuarem wygląda inaczej niż w przypadku repertuaru klasycznego? Czy publiczność, która gości na letnich koncertach różni się od tej zasiadającej na widowni jesienią?

W lecie gramy głównie koncerty plenerowe, które opierają się na repertuarze muzyki popularnej, zaś jesienią w salach koncertowych prezentujemy repertuar klasyczny. Jeśli chodzi o przygotowania do koncertów letnich to nie ma specjalnych odstępstw od przygotowań do występów w salach koncertowych. Często są to aranżacje, które wymagają od orkiestry dużej sprawności, szczególnie rytmicznej. Jeśli chodzi o publiczność koncertów plenerowych to jest ona bardzo zróżnicowana, z pewnością nie wszyscy słuchacze są bywalcami sal filharmonicznych i koncertów muzyki klasycznej. Taka publiczność często reaguje żywiołowo i niekonwencjonalnie.

Z Adamem Klockiem dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii rozmawiała Monika Matura

Poniżej znajdziecie wypowiedzi uczestników projektu, którzy bardzo ciepło wypowiadają się na jego temat:

MPF - to kapitalne przedsięwziecie, które wprowadziło mnie w świat profesjonalnej gry orkiestrowej, na wysokim poziomie.Współpraca ze światowej sławy artystami, możliwość koncertowania w świetnych salach koncertowych, czy wykonywanie wymagających utworów bardzo przyspieszyly mój rozwój, dzięki czemu będę mógł spelnić swoje największe muzyczne marzenia. MPF polecam wszystkim otwartym muzykom, którzy chcą zakosztować smaku pracy w grupie bardzo zdolnych i aktywnych młodych ludzi.
Dominik Kossakowski, koncertmistrz orkiestry

MPF to grupa najbardziej uzdolnionych muzyków zebranych z całej Polski pod batutą świetnego dyrygenta Adama Klocka. Na wyjezdzie panuje bardzo przyjazna atmosfera. Cieszę się, że mogę brać udział w tym projekcie.  Gdy będe sławny to w swojej biografii na pewno umieszczę parę słów o Młodej Polskiej Filharmonii.

Szymon Łuniewski, najmłodszy przedstawiciel orkiestry, trąbka

Zdjęcie autorstwa Łukasza Rajcherta pochodzi z koncertu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Pozostałe wywiady
Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym... Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho. "Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem... "Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta... WYWIAD: Mariusz Duda | Riverside, Lunatic Soul Mariusz Duda Riverside, Lunatic Soul 28 września 2018 roku ukazał się siódmy długogrający album zespołu Riverside zatytułowany „Wasteland”. Lider formacji, Mariusz Duda, zgodził się porozmawiać ze mną w Gdańsku, tuż przez... WYWIAD: Dirk Verbeuren Tegoroczna jesień wyraźnie obfituje w perkusyjne wydarzenia, a festiwale przeplatają się licznymi warsztatami oraz pokazami, które w naszym kraju obrastają coraz bardziej w ilość, ale też w jakość. Jednym z głośniejszych perkusyjnie dni... WYWIAD: Greg Howe Gwiazda muzyki gitarowej, wirtuoz i wyjątkowy nauczyciel zagrał na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym Drum Fest w Opolu w ramach trasy Wheelhouse Tour promując swój najnowszy album. Greg Howe, który nagrywał m.in. z Michaelem... WYWIAD: Artur Rojek O tym jak został muzykiem i promotorem, a także o planach na nową płytę opowiada Artur Rojek, wokalista, autor tekstów, kompozytor oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny OFF Festivalu w Katowicach. - Na gitarze zacząłem grać na...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz