"Mam do siebie duży dystans" - wywiad z Martą Podulką

Autor: Monika Matura • 1 grudnia 2015
1 grudnia 2015 11:28
Monika Matura INFOMUZA.PL

[img:1]

Swoim głosem Marta Podulka czarowała widzów i jurorów "Mam talent" i "X Factor". W październiku na półki sklepowe trafiła jej debiutancka płyta. O tym czy czuje się pogodzona ze sobą, jak postrzega polski rynek muzyczny oraz pomysłach na nowy album, opowiedziała nam podczas wywiadu. 

Monika Matura: Przy okazji występu w „Mam Talent” wspomniałaś, że nagroda pieniężna związana z wygraną tego talent show, pomogłaby w kwestii wydania płyty. Minęły dwa lata, a Ty wydajesz z jedną z największych wytwórni, jaką jest Sony. Kontaktowałaś się z nimi, czy też może oni Cię znaleźli?

Faktycznie było tak, że w niedługim czasie po programie pojawiła się propozycja podpisania kontraktu z wytwórnią Sony, ale ja chyba nie byłam jeszcze do końca gotowa na wydanie płyty. Nie miałam jeszcze sprecyzowanych planów muzycznych daleko idących. Dlatego dobrze, że płyta ukazała się dopiero teraz. Aktualnie ten proces przebiega zupełnie inaczej, jestem już bardziej świadoma tego jaką prawdę chcę przekazać na tych płytach. Musiałam więc odczekać dwa lata, aby zacząć działać na poważnie.

W jednym z wywiadów powiedziałaś, że na temat albumu można wypowiedzieć się dopiero po jego powstaniu. Dlatego, skoro jesteśmy po premierze, pozwolę sobie zapytać – jaki jest Twoim zdaniem Twój debiutancki album?

Płyta jest bardzo wielobarwna, trochę taka jak ja. Jest kilka piosenek bardzo optymistycznych, zachęcających do patrzenia przez różowe okulary na świat, ale są też piosenki nostalgiczne, bardzo emocjonalne, które też są mi bardzo bliskie. Jest dużo uśmiechu na tej płycie, dużo śmiesznych dźwięków. Często się uśmiecham, dlatego pozwoliłam sobie na to, by w kilku piosenkach przekazać z przymrużeniem oka tę moją radość. Wspomniana wcześniej wielobarwność sprawia, że album jest ciekawy. Z resztą, każdy wyrazi swoją opinię po jej przesłuchaniu. Artysta chyba nigdy nie jest w stanie w pełni tego określić, może wyrazić swoje zdanie, ale najważniejsze jest i tak to, co powiedzą na jej temat słuchacze.

Jesteś osobą nostalgiczną, a może spontaniczną, która niewiele planuje i robi to co dyktuje jej serce?

Jest dokładnie po połowie. Wszystko zależy od tego, jaki towarzyszy mi nastrój. Bardzo często jest tak, że budzę się i nieważne, to co będzie. Wyłączam telefony, działam zupełnie spontanicznie. Wyrzucam wszystkie moje plany wcześniej zapisane skrupulatnie w kalendarzu. Ale czasem jest tak, że siadam sobie w zacisznym miejscu i myślę - po co tutaj jestem? Co ja tu robię? Dlaczego podejmuję takie, a nie inne wybory? Więc zagłębiam się w samoświadomość, ale pozwalam sobie też na totalny ”fristajl” w życiu. I myślę, że to się świetnie równoważy.

Teksty na albumie sugerują, że jesteś pogodzona ze sobą, czy to słuszne wrażenie?

Mam do siebie duży dystans i staram się ten dystans utrzymywać. Zdecydowanie jest on potrzebny nam wszystkim, żeby nie zwariować w dzisiejszym, szybkim świecie. Jestem pogodzona z tym co robię, jakich mam przyjaciół. Mam fantastyczne środowisko do tego, aby funkcjonować, więc jak najbardziej jestem zadowolona z obecnego stanu rzeczy.

Jak przedstawiają się najbliższe plany koncertowe związane z premierą płyty?

Jakiś czas temu odbył się koncert promocyjny w Poznaniu, w mieście w którym mieszkam od 15 lat i w którym pracuję nad swoimi piosenkami. Zdecydowanie był to dla mnie bardzo ważny koncert. Kolejne z zaplanowanych wydarzeń można śledzić na naszej stronie oraz facebooku. Teraz szykuje się nieco koncertów radiowych. Jest masa działań promocyjnych, na które serdecznie zapraszam. Po to nagrywamy płyty, żeby móc je grać. Koncerty są dla mnie zdecydowanie najbliższą formą wypowiedzi. Nawet bliższą niż praca w studio. Jest to bowiem praca na żywym organizmie .

W jakiś czas po udziale w „Mam Talent” oraz „X Factor” , powiedziałaś, że Polska nie jest dobrym krajem dla muzyków. Czy uważasz, że trudno jest wybić się młodemu artyście w Polsce?

Wszystko zależy od tego, na ile jesteśmy w stanie być elastyczni i jaką drogę chcemy przedsięwziąć. Wywiad, o którym mówisz, prawdopodobnie pochodzi z czasu świeżo po programie. Od tego momentu sporo minęło i całe szczęście zauważam, że przez te parę lata pojawiają się na polskim rynku bardzo fajne produkcje, nawet w tym mainstreamowym wydaniu. Dlatego wydaje mi się, że wszystko idzie ku dobremu. To moje czarnowidztwo zostawmy w tyle. Po prostu trzeba sobie cały czas powtarzać, że jest pięknie (śmiech) i iść dalej pod prąd.

Przyznajesz, że słuchasz wielu różnych wydawnictw, dlatego pragnę zapytać, co w ostatnim czasie w sposób szczególny oczarowało Cię w muzyce?

Jakiś czas temu ukazała się epka poznańskiego zespołu Bibobit. Stanowi ona połączenie hip- hopu z jazzem. Jest to z całą pewnością ciekawa propozycja muzyczna, która może pochwalić się pięknymi tekstami i muzyką, odrobinę skandynawską nieco przypominającą twórczość Nilsa Pettera Molvaera. Słucham bardzo różnej muzyki, wszystko zależy od nastroju. Jestem na bieżąco z nowościami muzycznymi. Lubię klimaty bardzo przestrzenne pokroju muzyki soulowej, ale to mi nie przeszkadza w tym by po chwili włączyć sobie Buena Vista Social Club, czyli po prostu odjechać w kubańskie klimaty. Jeżeli poczuję z muzyką chemię, to zostaję z nią na zawsze. Nie ważne czy będzie to Nirvana sprzed kilkunastu lat, czy właśnie nowości typu Bibobit. Jeżeli poczuje chemię z jakimś projektem, to ta chemia zostaje do końca życia.

W jednym z wywiadów powiedziałaś, że masz w głowię plan na bardzo różnorodną płytę. Taką naprawdę i w pełni „Twoją”. Czy uważasz debiut właśnie za taki rodzaj płyty, czy może ciągle na nią czekamy?

Mam już w głowie miliony pomysłów na kolejne płyty. Nie ukrywam, że ciągnie mnie w klimaty vintage’owe, akustyczne. I takowe leżą u mnie w szufladzie i czekają na dobry moment. Mam ochotę zabrać się za pracę nad drugim albumem, trzeba kuć żelazo póki gorące, zwłaszcza, że mam aktualnie chęć do działania i dobrą energię. Jestem ciekawa co z tego wyjdzie. Jeśli chodzi o debiutancką płytę, to jak zwlekałam tyle, ponieważ szukałam dobrych ludzi do współpracy nad tym albumem. Chciałam, żeby byli oni przedłużeniem moich myśli muzycznych oraz moich przekonań życiowych. A co za tym idzie tekstów. Trudno było tego dokonać, jednak ostatecznie się udało. Mam wspaniałych muzyków, świetnego producenta. Więc myślę, że teraz pójdzie o wiele łatwiej, dzięki chemii, która jest między nami. Nie mogę się doczekać pracy nad nowym albumem.

Wspomniałaś kiedyś, że bardzo lubisz GrubSona, czyżbyśmy mogli liczyć na duet na kolejnym albumie?

Rzuciłaś teraz przepiękny pomysł. Muszę to przemyśleć, przeanalizować, ale faktycznie ten chłopak ma ogromny dystans do siebie i do świata. Jest niesamowicie pozytywny i sprzedaje mi tę swoją energie, a ja ją kupuję kilogramami. Jest jeszcze jeden taki pan na rynku hip-hopowym, który się nazywa Łona i też jest świetny. Ma genialne teksty. Znalazłoby się kilka wspaniałych artystów z naszego polskiego rynku do współpracy. Czas pokaże, co znajdzie się na kolejnym albumie.

 Rozmawiała: Monika Matura

Pozostałe wywiady
Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym... Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho. "Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem... "Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz