WYWIAD: Tuomas Saukkonen z Wolfheart

"Czuję piękno w smutku". Autor: Monika Matura • 30 grudnia 2015
30 grudnia 2015 13:43
Monika Matura INFOMUZA.PL

14 grudnia w krakowskiej Rotundzie wystąpiła formacja Swallow The Sun, w roli supportu mogliśmy usłyszeć Finów z Wolfheart. Zespół promował wydany w tym roku album "Shadow World". Między innymi na temat drugiego albumu rozmawialiśmy z wokalistą formacji.

 

Monika Matura: Wasz drugi album nosi nazwę „Shadow World”. Na jego okładce widnieją zgliszcza, wraz z tytułem tworzą dość pesymistyczny obraz. Skąd taki koncept albumu? Czy uważacie, iż świat zmierza ku zagładzie?

Tuomas Saukkonen: Jeśli spojrzysz na informacje, to przekonasz się, że świat nie zmierza w dobrym kierunku. Życzę wszystkim ludziom na świecie dobrze, ale każde społeczeństwo w końcu kiedyś ulega zagładzie i nie sądze, aby nasze czasy były w tym odosobnione. Więc, tak, uważam, że świat zmierza ku zagładzie.

 

Zawiesiłeś swoje dotychczasowe projekty po to, by skupić się na Wolfheart, czy przewidujesz jeszcze kiedykolwiek powrót do nich?

Są zawieszone na dobre. Obecnie w 110 procentach poświęcam się Wolfheart i do końca 2017 roku mam ustalone plany, więc w przyszłości będę dość zajęty.

 

Na poprzednim albumem pracowałeś sam, czy posiadanie zespołu zmienia proces tworzenia płyty? 

Zespół nie zmienił wiele w kwestii pisania piosenek, ponieważ to jest coś, co lubię robić w czasie w moim własnym pokoju. Njawiększą różnicę stanowi fakt, że posiadanie utalentowanych muzyków w swom zespole, otwiera nowe drzwi, jeśli chodzi o samo tworzenie. Dla mnie, istotny jest pewien nastrój do tworzenia muzyki, potrzebuję być sam, aby poczuć ten nastrój.

 

Podobno nikt nigdy nie zadał ci pytania: „Czy chcesz milion euro?” - ja zapytam, na co byś je przeznaczył?

To prawda (śmiech). Chciałbym kupić duży dom w lesie w pobliżu jeziora i wybudować nieopodal niego studio.

 

 

Swoją muzykę określacie mianem winter metalu. W jednym z wywiadów mogliśmy się dowiedzieć, że chcecie nią przekazać wizję samotności, piękna oraz zimy. Czy czujesz, że takie przymiotniki mogłyby opisać również Ciebie?

Te słowa opisują mnie całkiem dobrze. Widzę oraz czuję piękno w smutku, chociaż nie uważam, abym ja sam był piękny (śmiech). Odczuwam silne, osobiste połącznie z moją muzyką, odzwierciedla ona w wielu aspektach mnie samego.

 

W jednym z wywiadów powiedziałeś, że „Finowie są z natury samotnikami i rodzą się z melancholią” – czujesz się typowym Finem? Można by chyba powiedzieć, że Finowie to urodzeni artyści ze względu na usposobienie?

Nie czuję się typowym Finem od kiedy nie piję. W 99 procentach Finowie to zwyczajni ludzie, ale 1 procent z nich to artyści na swój piękny fiński sposób, wyłączeni dla sztuki i odczuwający melancholię bardzo mocno.

 

Wraz z Lacrimą graliście, jako suport Swallow The Sun, znacie jakieś polskie zespoły metalowe?

Tylko Behemoth, Vesania i Hate. Chcielibyśmy poznać zespoły z różnych krajów, ale mamy bardzo ograniczony czas w tym zakresie. Swoją drogą Lacrima to naprawdę fajni goście.

 

 

Nowy album nagrywałeś częściowo w Atenach oraz w Grecji, czy zdarza Ci się tworzyć w trasie?

Uwielbiam podróżować, podróże są także bardzo często inspiracją do tworzenia, ale nigdy nie napisałem żadnej muzyki, kiedy byłem w trasie. Granie koncertu każdej nocy jest wystarczająco twórcze podczas trasy. Ale rzeczywiście jadę do Aten w styczniu na 6 tygodni urlopu i zamierzam odpocząć oraz napisać sporo nowych piosenek oraz zacząć tam przedprodukcję trzeciego albumu.

 

Ponoć lubisz oglądać filmy, jaka produkcja wywarła na Tobie ostatnio największe wrażenie?

Ze względu na bycie w trasie ciągle odliczam dni to oglądnięcia nowego "Bonda", "Gwiezdnych wojen" oraz "Igrzysk śmierci". Najlepszymi filmami roku 2015 do tej pory był "Interstellar" oraz" Avengers: Czas Ultrona". 

 

Podałeś Nightwish, jako jeden z Twoich ulubionych fińskich zespołów, czy miałeś może okazję poznać muzyków z tego zespołu?

Kilka razy pracowałem, jako ich manager sceny, miałem także wspólne studio z ich perkusistą, więc byłem w okolicy. To naprawdę super goście.

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz