WYWIAD: HCR

"Lubię podwyższać sobie poprzeczkę". Autor: Monika Matura • 10 marca 2016
10 marca 2016 10:12
Monika Matura INFOMUZA.PL

12 lutego na półki sklepowe trafił debiutancki album HCR "Lepszym Człowiekiem”, przy okazji premiery krążka porozmawialiśmy z raperem o muzycznych fascynacjach,stosunku do rodzinnych stron i modzie na hip-hop.

 

Pochodzisz z Wrocławia, obecnie mieszkasz w Warszawie. Wielu moich znajomych twierdzi, że Warszawa nie posiada klimatu, który panuje w Krakowie czy we Wrocławiu. Posiada za to zdecydowanie szybsze tempo życia. Czy Ty także to odczułeś?

Mieszkam pod Warszawą w miejscowości Błonie, ale często bywam w Warszawie. A czy odczuwam szybszy tryb życia? Nie widzę wielkiej różnicy może dla tego że mój tryb życia zawszę był na pełnych obrotach.

 

[img:1]

 

W jednym z wywiadów powiedziałeś, że tworzenie do szuflady nigdy nie było Twoim celem, jednak z całą pewnością istnieje spora różnica pomiędzy pisaniem z myślą, że to może gdzieś kiedyś się ukaże, a inaczej współpracą z dużą wytwórnią. Czy wydanie albumu pod szyldem Sony Music Polska w jakikolwiek sposób wpłynęło na sposób tworzenia przez Ciebie muzyki?

Zaczynając współpracę z wytwórnią miałem gotowy materiał na płytę. Sony Music nie ogranicza mnie w tworzeniu, wręcz przeciwnie, akceptuje moje pomysły i zawsze dochodzimy do jakiegoś kompromisu, bo w końcu razem strzelamy do tej samej bramki.

 

Można powiedzieć, że niejako wyrosłeś we wrocławskim hip-hopowym środowisku, czy odczuwasz pewnego rodzaju niechęć tego środowiska po opuszczeniu rodzinnych stron?

Wręcz przeciwnie, często bywam swoim rodzinnym mieście i spotykam się ze swoimi przyjaciółmi. Zawsze znajdzie się ktoś komu nie pasuje to co robię, ale to normalne w tych czasach, że wszystkim nie da rady dogodzić.

 

Pod względem muzycznym Twój album zdecydowanie można uznać, za różnorodny, to na pewno nie wzięło się znikąd, czy była to kwestia Twojego różnorodnego gustu muzycznego, a może współpracy z określonym producentem?

Inspiruję się różnymi gatunkami muzycznymi, byłem przy produkcji płyty i aranżacjach. Są to nasze wspólne pomysły, dlatego album brzmi tak różnorodnie.

 

Na Twoim albumie usłyszymy kilku gości, czy od samego początku takie było założenie tego albumu, czy też może narodziło się ono w czasie pracy nad albumem?

Już wcześniej miałem jakąś koncepcję na tę płytę, ponieważ wiele pomysłów przywiozłem jeszcze z Wrocławia, a w Radomiu, gdzie tworzyłem album z Marcinem Limkiem i Robertem Milanowskim był udoskonalony muzycznie. W czasie tworzenia albumu pojawiły się featuringi.

 

 

Zdaje się, że spełniłeś kilka z zamierzonych celów – ukazał się Twój debiutancki album, grasz na dużych scenach. Co teraz, kolejny album?

Nie może być inaczej, trzeba iść za ciosem, cały czas siedzę, piszę, tworzę nowe utwory i pracuję nad nową płytą.

 

W swoich inspiracjach wymieniasz osobę 2 Paca, czy podobnie jak część jego fanów, uważasz, że raper żyje i się ukrywa?

Nie jestem stanie sprawdzić tego czy Raper żyje,ale jednego jestem pewien, że jego muzyka żyje i dalej do mnie przemawia. W końcu uważam go za króla.

 

W jednym z wywiadów określiłeś hip- hop, jako zjawisko, które kiedyś stanowiło kulturę, a obecnie modę, co dokładnie masz na myśli?

To, że żyjemy w takich czasach, że rap się zmienił. Kiedyś rap nie był tak dostępny jak teraz. Ludzie tworzyli kulturę HIP HOP chodzili na koncerty z myślą, że idą posłuchać prawdziwego przekazu, który trafiał w ich serca, który miał przekaz dogłębny. Ważna była treść piosenki, technika flow, umiejętności, a teraz jest wykorzystywany jako narzędzie do robienia showbiznesu.

 

 

Mówiąc o swoich początkach, wymieniasz koncerty, z lat 90. w których uczestniczyłeś. Kto szczególnie Cię zainspirował w tamtym czasie?

Z zagranicznej sceny muzycznej inspirował mnie 2 Pac, Ice Cube, LL Cool J, Dr Dre, Snoop Dog, Nass, DMX, 50 Cent, G-unit , ale na koncertach, których bywałem w moim rodzinnym mieście z zagranicznych artystów to Afura, Killah Priest, Jeru the Damaja, Onyx, Masta Ace, Wu Tang Clan. A z polskich raperów którzy mnie inspirowali to KASTA, Donguralesko, OSTR, CHADA i można było by tak wymieniać.

 

Jakiś czas temu ukazał się nowy album Kanyego Westa, który w utworze „Famous” dissuje Taylor Swift, w tym aspekcie pragnę Cię zapytać o opinię na temat dissów. Uważasz, że to część kultury hip-hopowej, czy uważasz, że to niewłaściwe?

Dissowanie zawsze było częścią kultury hip-hopowej. Ważne jest, żeby to wszystko było uzasadnione, z sensem i na poziomie.

 

Na Twoim profilu na Facebooku zauważyłam zdjęcie, na którym grasz w Fifę, jesteś zapalonym graczem?

Tak jestem fanem piłki nożnej, zresztą kiedyś sam uprawiałem ten sport, a hobbystycznie grywam po sieci z ludźmi w FIFE 16.

 

W jednym z wywiadów wspomniałeś, że chciałbyś nagrać album w klimatach reggae, czy zakładasz, że będzie to album w całości utrzymany w tej konwencji, a może spodziewać możemy się mieszanki gatunkowej?

Znając mnie, będzie to mieszanka gatunkowa, bo lubię podwyższać sobie poprzeczkę.

 

Rozmawiała: Monika Matura

Pozostałe wywiady
Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym... Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho. "Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem... "Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz