WYWIAD: Piotr Piszczatowski

Rozmawiamy o wyjątkowym "Targowisku Instrumentów" w Warszawie. Autor: Marek Truszkowski • 12 maja 2016
12 maja 2016 12:00
Marek Truszkowski Infomusic.pl / Trener PreSonus Akademia Realizacji Dźwięku

Zupełnym przypadkiem natrafiłem na informację o Targowisku Instrumentów, które jest częścią festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Udało mi się tam dotrzeć prawie w ostatniej chwili! Zarówno sama wyprawa na targowisko, jak i zakup pierwszego Tank/Happy Drum'a u jednego z twórców, mocno zmieniły moje życie.

Ponieważ ciężko było o dobre sample na hali targowej bądź na stoiskach przy jej wejściu, zacząłem porywać twórców instrumentów w miejsce, gdzie mogliśmy pograć i na spokojnie porozmawiać. Na sam koniec Targowiska udało mi się również porwać jego twórcę.

Poniżej rozmowa z twórcą Targowiska Instrumentów i zarazem jednym z organizatorów festiwalu Wszystkie Mazurki Świata - Piotrem Piszczatowskim.

 

[img:1]

Piotr Piszczatowski

 

Jak to się wszystko zaczęło?

Piotr Piszczatowski: Gdy w 2010 roku tworzyliśmy Festiwal Wszystkie Mazurki Świata mieliśmy poczucie, że w pewnym sensie startujemy od zera. To zaskakujące, bo z jednej strony byliśmy przecież po kilkunastu latach nauki muzyki wiejskiej. Czasu pełnego przygód, spotkań i chciałoby się powiedzieć rodzinnych więzi z fantastycznymi wiejskimi muzykantami. Po długiej drodze niezbędnej do tego, aby muzyka tradycyjna była dla nas bliska, żywa, nie plastikowa, nie folklorystyczna, aby była dla nas tak naturalna, jak oddech, jak język, w którym rozmawiamy. A mieliśmy niebywałe szczęście, bo w latach dziewięćdziesiątych spotkaliśmy resztkę bardzo bogatego świata. Czerpaliśmy z ludzi, którzy ten świat w sobie nosili, a oni czerpali z nas: młodość, uwagę i przyjaźń.

Ale po kilkunastu latach mieliśmy poczucie, że znaleźliśmy się w getcie fascynatów - w zamkniętym środowisku. A przecież nie o to nam chodziło, żeby te skarby mieć tylko dla siebie. Marzyło nam się, żeby muzyka tradycyjna złapała “drugi oddech”.

W tym samym czasie pojechaliśmy do Bretanii, gdzie byliśmy na "Fest Noz", całonocnym graniu, gdzie kolejka 20 kapel przez całą noc rżnęła do tańca, tradycyjną muzykę bretańską i to na fantastycznym poziomie. Co najważniejsze, miejscowych było ze dwa tysiące, wszyscy doskonale tańczyli i kupowali bilety, dzięki czemu impreza odbywała się bez żadnych dotacji, bez żadnych przebrań w "folklory". Czuliśmy, że dla nich to jest centrum świata.

 

[img:2]

[img:4]

 

Chcieliśmy w Polsce stwarzać podobne sytuacje, w których rdzenna muzyka w najnormalniejszy sposób będzie dostępna - tak jak tango, disco czy jazz. Będzie “aktualna”. Chcieliśmy mieć rozrastające się społeczności zarówno we wsiach, jak i w miastach, w których ludzie przy tej muzyce zakochują się w sobie, no bo to od wieków temu służyło, żeby się ludzie zakochiwali, żeby się przyjaźnili, żeby była muzyka do pogrzebu, do narodzin, do tańca i do “latania do nieba”. W związku z tym powstał festiwal, który jest bogaty i wielobarwny. Na który przychodzą tysiące ludzi i z widzów błyskawicznie stają się uczestnikami. Dzieje się tak dzięki życiodajnemu związkowi tańca, śpiewu i muzyki instrumentalnej. Kluczowa jest dla nas rola warsztatów umożliwiających każdemu rozpoczęcie przygody z elementami tego systemu. Ich popularność jest niebywała, dlatego z roku na rok musimy zwiększać ich ilość.

Aby móc praktykować tą muzykę, potrzeba instrumentów, np.: bębnów, skrzypiec, cymbałów, dud, lir korbowych, harmonii trzyrzędowych itd. Muzyka od zawsze była zrośnięta z konkretnymi instrumentami o konkretnym brzmieniu czy technice gry. Niestety nie było ich od kogo kupić, bo byliśmy wtedy przekonani, że jest tylko parę osób w podeszłym wieku, które ledwo ciągną tę tradycję.

 

[img:7]

[img:6]

 

Gdy zadzwoniłem w 2010 roku do muzeum w Szydłowcu (wtedy to jeszcze była poprzednia dyrekcja, jakaś fatalna) i powiedziałem: "Czy mógłbym dostać aktualną listę twórców instrumentów", to mi pani zakłopotana powiedziała: "Aha, aha, ale my jesteśmy tylko muzeum". Za 10 minut oddzwoniła i powiedziała: "Proszę Pana, niestety wszyscy twórcy instrumentów z naszej listy już umarli". Bzdura. No ale to znaczy, że wszyscy czasem żyjemy w jakiejś bzdurze. To znaczy, że mamy coś obok, Ty i ja - i po prostu się nie widzimy. Na tym to jest poziomie. Nie widzimy zapasów, które mamy, a one są bliziutko. Tym bardziej chciałem dołączyć do Festiwalu to targowisko, aczkolwiek wszyscy mi odradzali. Koledzy opowiadali mi doświadczenie sprzed około 15 lat - na letni Tabor Domu Tańca przyjechało parę osób, prawie nic nie sprzedało, więc po co mieli przyjechać za rok? Smuta.

W związku z tym potrzebna była kombinacja dynamicznego festiwalu, który zaprasza tłum fascynatów i tych twórców. Na pierwszą edycję przyjechało 30-stu i właściwie co roku mamy po 10, 20 więcej wystawców. W tym roku jest ich ponad 100. To fantastyczny wynik. To są bardzo różni ludzie, i ze wsi i z miasta, ludzie zajmujący się instrumentami dawnymi, tradycyjnymi, popularnymi, ale też co ważne autorskimi, wręcz futurystycznymi. Prędzej czy później trafią tutaj też gitary elektryczne, ale zapewne nie te z masowej produkcji.

 

[img:3]

Niebawem materiał o twórcy takich gitar, jak ta powyżej.

 

[img:11]

 

Miałem przyjemność spotkać dzisiaj twórcę nowoczesnej liry korbowej, która posiada kilka mikrofonów oraz wyjście audio.

Tak, z tym że moją fascynacją jest muzyka archaiczna, więc to nie jest mój główny "focus". Jednak widać, że jest mnóstwo ludzi, którzy potrzebują takiej przestrzeni, takiego różnobarwnego spotkania. Takiego miejsca, gdzie "ta zupa się będzie gotować". Cieszy mnie to niezmiernie.

 

Tak jak dzisiaj sobie siedzieliśmy na murku to myśleliśmy, że taki klimat mógłby tu być codziennie. Chodzisz sobie po parku, tu ktoś gra na ławce, tam obok stoi ekipa i gra. Dalej ktoś tłumaczy działanie jakiś instrumentów. Coś pięknego.

...A jakie to jest normalne… To znaczy nie jest normalne w dzisiejszych czasach, tylko że taka obecność muzyki jest wymarzoną normalnością. Cudowną normalnością.

 

[img:5]

[img:8]

 

Niestety dla współczesnego "Kowalskiego" normalność to żebrzący ludzie w środkach komunikacji miejskiej, którzy bardzo rzadko potrafią grać na swoim instrumencie...

Najważniejsza rzecz, jaką mam do powiedzenia, to jest pytanie zagadka - Czym to zjawisko będzie za 10 lat, jeżeli w ciągu 6 lat startując od zera udało się nam zrobić tak świetnie owocujące zdarzenie…?

Może znajdzie się tu 1000 ludzi, którzy będą tworzyć instrumenty na najwyższym poziomie, będą mieć publikę, będą potrzebni, będą tworzyć coraz lepsze dzieła z każdego gatunku. Będą wymieniać się wiedzą, sekretami... Uczniowie będą mieć Mistrzów a Mistrzowie Uczniów. Po prostu normalne, dynamiczne społeczeństwo, które ma korzysta ze swoich zasobów kulturowych. Takie marzenia.

 

Czemu tylko raz do roku?

Dlatego, że my robimy "Mazurki" w tak olbrzymiej skali tylko raz do roku. Mamy też jesienną edycję Festiwalu, ale to ciut skromniejsze zdarzenie. Mniejsze targowisko jest jeszcze na krakowskich "Rozstajach" - gdzie zazwyczaj pomagam w zebraniu ekipy wystawców oraz na festiwalu muzyki ludowej w Kazimierzu Dolnym (tam działa Remek - Mazur Hanaj z pomocą Kasi Zedel z prężnie już działającego Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu.) Ale jak najbardziej jesteśmy otwarci na nowe propozycje i one do mnie przychodzą.

Co ważne twórców instrumentów można poznać dzięki stworzonej przeze mnie stronie www.targowiskoinstrumentow.pl, więcej o Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata można przeczytać na www.festivalmazurki.pl, a przy okazji zapraszam na www.januszprusinowskikompania.pl - stronę zespołu w którym gram, dowodzonego przez głównego twórcę “Wszystkich Mazurków Świata” - Janusza Prusinowskiego.

 

[img:9]

[img:10]

 

Dla pokazania klimatu, jaki towarzyszył naszemu wywiadowi i oczywiście ogólnie całemu Targowisku, zamieszczam poniżej fragment nagrany wysłużonym rejestratorem Zoom H4N.

 

 

[img:12]

Również inny przedstawiciel kadry Akademii Realizacji Dźwięku zjawił się na targowisku, by - jak stwierdził - spełnić jedno ze swoich marzeń z dzieciństwa - pograć na Lirze korbowej. Na zdjęciu Aleksander Porakh.

 

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz