WYWIAD: Andrzej Korczak - Zwycięzca Fryderyków

Rozmawiamy ze zwycięzcą Fryderyków w kategorii "Muzyka Jazzowa". Autor: Michał Bigoraj • 5 maja 2016
5 maja 2016 10:00
Michał Bigoraj INFOMUSIC.PL

Emocje po rozdaniu tegorocznych Fryderyków już dawno opadły. W ramach przypomnienia przygotowaliśmy dla Was kilka wywiadów, które przeprowadziliśmy z artystami bezpośrednio po Gali. Po Nikoli Kołodziejczyku prezentujemy Wam zwycięzcę w kategorii Muzyka Jazzowa: Artysta roku - Andrzeja Korczaka.

 

#Andrzej Korczak

Ostatni manager Janusza Muniaka, uhonorowanego pośmiertnie
zwycięzcy w kategorii: Artysta roku, muzyka jazzowa.

 

Michał Bigoraj: Ciekawy jestem, jak Ty, jako osoba znająca jazz świetnie, ostatni manager wspaniałego Janusza Muniaka, człowiek przesiąknięty jazzem, ocenia obecną siłę tej muzyki w Polsce?

 

Andrzej Korczak: Bardzo optymistycznie. Od dwóch dni (śmiech). Dlatego, że było teraz (wywiad przeprowadzony był 20 kwietnia - przyp. M.B.) walne zebranie Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Stowarzyszenia, które ma 58 lat, które zakładali ludzie, których już teraz nie ma. Wyobraź sobie, jak w czasach ciężkiej komuny trudno było się przebić z jazzem! Co oni musieli zrobić, żeby jazz zaistniał, choćby w podziemiach. To, że oni założyli wtedy instytucję zajmującą się jazzem, to było wydarzenie, wydawać by się mogło, tak kuriozalne jak to, że teraz The Rolling Stones zagrali na Kubie!

Pamiętam, jak wtedy pisano w prasie zagranicznej, że powstał wentyl w komunistycznym państwie, bo założono Stowarzyszenie Jazzowe. To Stowarzyszenie „robiło” festiwal Jazz Jamboree. Pracowałem przy nim 11 lat, działając w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. Praktycznie wtedy była sytuacja taka, że kiedy jeszcze nie było Wałęsy, kiedy nie było naszego papieża, Polska była utożsamiana właśnie z Jazz Jamboree. Ludzie wtedy przyjeżdżali do Sali Kongresowej. Wszystkie pieniądze wydawali na bilety. Często nie mieli przez to pieniędzy na nocleg i spali pokotem na Dworcu Centralnym. Nie tylko fani jazzu, ale też muzycy, jazzmani także! To zostało zaprzepaszczone. Z różnych względów.

Dwa dni temu były wybory nowych władz PSJ. Jest bardzo duża nadzieja, że ten festiwal wróci. Oczywiście w odmienionej formie. Połączony z targami muzycznymi. Nowe Stowarzyszenie, nowi ludzie. Młodzi. Bardzo to optymistycznie wszystko wygląda. Natomiast jest teraz w ogóle trudny czas dla kultury.

 

Zwłaszcza muzycznej, uważam…

 

Tak. Zwłaszcza muzycznej.Lepiej broni się np. kino. Prawda jest taka, że w momencie różnych zawirowań politycznych i braku stabilizacji finansowej kultura muzyczna jest trochę na końcu. Łatwiej przyswajalny jest film. A jeszcze łatwiej przyswajalna jest flaszka, którą można sobie kupić (śmiech). Zamiast pójść na koncert i się pobawić, i zrelaksować.

 

[img:1]

Autor wywiadów - Michał Bigoraj oraz Andrzej Korczak, fot. autor nieznany

 

A nie masz wrażenia, że zwłaszcza w naszym kraju, muzyka jazzowa to jest trochę pogranicze muzyki poważnej i rozrywkowej, co pokazuje choćby przykład tegorocznego zwycięzcy za jazzową płytę roku, Nikoli Kołodziejczaka? Równie dobrze statuetki jazzowe mogłyby być, tak jak kiedyś, wręczane podczas Gali Muzyki Poważnej.

 

Na pewno masz rację. Ale my się bardzo cieszymy, bo mówiąc egoistycznie, oglądalność jest większa. Podobnie jak zainteresowanie i promocja. Od wielu lat prowadzę własną agencję koncertową. Byłem managerem wielu artystów. Teraz też mam projekty jazzowe, ale nie tylko. Poza tym gatunki, tak jak wspomniałem, mieszają się. Tak jak np. projekt, o którym mówiłem Ci przed wywiadem, czyli „Kino Mocne” - połączenie elektroniki, popu, jazzu. Wszystko razem! Gatunki się coraz bardziej łączą. Michał Urbaniak był być może pierwszym jazzmanem, który łączył jazz z hip hopem.

Dobrze, że gatunki miksują się ze sobą. Czasem przedstawicielem muzyki poważnej może występować z reggae. Tak jak dziś Maleo Reggae Rockers wystąpili ze skrzypkiem Adamem Bałdychem (i inną grupą z kręgu reggae, którą była Jafia - przyp. M.B.) Podczas występów w trakcie dzisiejszej gali także inne gatunki się łączyły! Na tym polegają ścieżki kultury, żeby pokazać jak najwięcej. By się otwierać.

 

Wspomniałeś Michała Urbaniaka, nagrodzonego w tym roku Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. Czy nie sądzisz, że za późno dostał on tę nagrodę?!

 

Nie wiem. Nie potrafię odpowiedzieć. Może masz rację i powinien ją dostać dawno temu. Cieszę się, że dostał ją dziś. Ma on takie dokonania, że co roku powinien dostawać Fryderyka.

 

Rozmawiał: Michał Bigoraj
 
Pozostałe wywiady
Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym... Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho. "Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem... "Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz