WYWIAD: Marcin Kindla

O nowym albumie, planach na przyszłość i przepisie na sukces w Eurowizji. Autor: Monika Matura • 13 lipca 2016
13 lipca 2016 14:27
Monika Matura INFOMUZA.PL

29 kwietnia na półki sklepowe trafił jego drugi solowy album „2.0”. Marcin Kindla, bo o nim mowa, to jednak nie tylko muzyk i wokalista, ale i producent, który jest autorem wielu doskonale znanych hitów. Przy okazji premiery nowego albumu zapytaliśmy go między innymi o plany na przyszłość i o to, jakie zmiany w jego życie wniosło ojcostwo.

Monika Matura: W jednym z wywiadów wspominałeś, że nowy album miał ukazać się nieco wcześniej, co przyczyniło się do opóźnienia w jego wydaniu?

Marcin Kindla: To prawda. Zapowiadałem ten album już na 2014 rok, pojawiły się wcześnie już 3 single zwiastujące ten krążek. To opóźnienie wzięło się głównie z obowiązków zawodowych czyli pracy dla innych artystów. Najmniej czasu miałem dla siebie samego. Finalnie jednak los tak wszystko poukladał, że album ukazał się w idealnym okresie.

Najnowszy album nagrywałeś częściowo w Londynie, tam również współpracowałeś z Neilem Taylorem, jak doszło do Waszego spotkania?

W Londynie nagrywaliśmy wspólnie z Neilem. Nawiązaliśmy kontakt jakiś czas temu w innych muzycznych sprawach i po jakimś czasie zapytałem czy zagrałby ze mną w mojej nowej piosence. Neil po przesłuchaniu utworu od razu odpowiedział, że bardzo podoba mu się piosenka i gramy! Umówiliśmy się w londyńskim Wendy House Studio należącym do basisty Robbiego Williamsa - miejsce z klimatem i historią. Nagrywali tam Adele, Sam Smith, One Direction.

Czy współpraca z tak znanym gitarzystą znacząco wpłynęła na brzmienie albumu? Mam na myśli to, jak wiele w tym inwencji Taylora, a na ile to brzmienie jest efektem Twojego zamysłu, którego on stanowił jedynie dopełnienie?

Neil zagrał tylko (lub aż) w piosence „To nie mój czas” - na pewno nadał swój charakter brzmieniu ale wcześniejszy zamysł utworu był już gotowy.

Na drugiej płycie wchodzącej w skład najnowszego albumu, znajdziemy nagrany akustyczny koncert z Katowic. Czy koncerty rejestrowane w jakiś sposób różnią się dla Ciebie od tych zwyczajnych? Czy bardziej Cię stresują?

Zdecydowanie. W studio możemy poprawiać, zmieniać wszystko wiele razy. Koncert to energia, wykonanie i dyspozycja konkretnego dnia. Do tego dochodzi kontakt z publicznością. Album studyjny i koncertowy to dwa różne światy. Chociażby brzmieniowo - album akustyczny ma zupełnie inne aranżacje. Chciałem pokazać inny smak moich piosenek. Myślę, że się udało.

Wspomniany koncert akustyczny został nagrany w Katowicach, które stanowią niejako miejsce Twojego artystycznego początku. Czy to świadomy zabieg, tak w ramach zamknięcia i uczczenia pewnego okresu?

W tym miejscu 20 lat temu rozpoczęła się moja muzyczna droga „na poważnie” więc chciałem wrócić do tego klimatu Studia Polskiego Radia Katowice. Był to zdecydowanie symboliczny dzień i zamknięcie tego okresu.

Podczas różnego rodzaju jubileuszów artyści wyrażają zazwyczaj podziękowanie osobom, które w szczególny sposób wpłynęły na ich drogę artystyczną oraz mówią o nadziejach na przyszłość. Jakie Ty masz życzenia?

U mnie jest podobnie - jest wiele osób, które wspierały mnie przez ten czas. Czego bym sobie życzył? Chyba przede wszystkim zdrowia i by cały czas działo się tak wiele jak teraz.

Kiedy rozmawialiśmy w ubiegłym roku przy okazji wydania EP-ki wspominałeś, że po wydaniu albumu zrobisz sobie przerwę od solowych dokonań, czy nadal podtrzymujesz swoją decyzję? A jeśli tak, to czy zdradzisz nam czym zamierzasz się zajmować podczas tej przerwy?

I nic się nie zmieniło. Ten album to zamknięcie bardzo ważnego okresu w moim życiu, przede mną nowe wyzwania choć nigdy nie mów nigdy. Póki co mamy jeszcze wiele miesięcy na promocję płyty, będą jesienią koncerty w studiach Polskiego Radia w całej Polsce i kilka ciekawych wydarzeń z moim udziałem. Przygotowujemy również specjalną wersję „To nie mój czas” na wakacje. Potem? Będę zajmował się tym samym co teraz zabiera mi najwięcej czasu czyli pracą dla innych artystów i projektów. Tym co kocham najbardziej czyli tworzeniem piosenek. Daje mi to wiele satysfakcji i szczęścia.

Nowy album nosi nazwę „2.0”. Zastanawiam się, w jaki sposób interpretować tytuł, bo z jednej strony 20 lat na scenie, drugi album, a może 2.0. jako nowa, lepsza wersja?

20 lat na scenie ale i 2 solowy album.Czy nowa lepsza wersja - nie mi oceniać [śmiech].

Na swoim Facebooku ogłosiłeś konkurs z pytaniem – „Napisz co czujesz oglądając „To nie mój czas”- a ja zapytam, jakie emocje pojawiają się w Tobie gdy słuchasz swojego nowego albumu?

Ten album jest bardzo emocjonalny i nostalgiczny. Czuję, że nagrałem takie piosenki jakich sam chciałbym słuchać. Bez napinania się, ciśnienia i presji na cokolwiek. Jestem dumny z tej płyty. Cieszę się też, że pokazałem inny smak na płycie koncertowej.

Jesteś producentem muzycznym, swój album częściowo także wyprodukowałeś samodzielnie, czy jest Ci trudniej czuwać nad swoimi piosenkami, a może jest to dla Ciebie ten sam rodzaj pracy? Może masz kogoś takiego, kto pozwala Ci spojrzeć obiektywnie na to co tworzysz?

Przy tym krążku pracowało wiele osób, moich przyjaciół. Dlatego właśnie można obiektywnie czuwać nad brzmieniem całości. Nie ma możliwości, żeby jedna osoba ogarnęła wszystko w całości nie tracąc przy tym świeżości i obiektywizmu. Podobnie jest z piosenkami produkcjami dla innych - zawsze pracuję w drużynie.

Jesteś producentem, więc zapytam Cię trochę w kontekście Eurowizji, jaki jest Twoim przepis na sukces stworzenia hitu, który zdobędzie pierwsze miejsce w tym konkursie?

Nie ma takiego przepisu. Są pewnie wytyczne,ale nigdy nie ma 100% recepty na stworzenie hita. Gdyby tak było to świat muzyki byłby nudny i pozbawiony emocji po jakimś czasie. Eurowizja wraca na dobre tory. Tegoroczny konkurs i ubiegłoroczny bardzo mi się podobały - przynajmniej w większości piosenek.

Na nowym albumie usłyszymy nie tylko Twojego syna śpiewającego na żywo, ale i piosenkę, którą mu zadedykowałeś, co zmieniło w Twoim życiu ojcostwo?

Tylko jedno słowo przychodzi mi do głowy - wszystko! Absolutne przewartościowane życiowe priorytety. Rzeczy kiedyś ważne są teraz na odległym miejscu, przede wszystkim JA nie jest już tak ważne jak ON.

Współpracujesz z Universal Publishing ze Stanów Zjednoczonych, czy jest szansa, że będziemy mogli podziwiać efekty tej pracy?

Współpracuję z Universal Music Publishing już od wielu lat w Polsce a od kilku miesięcy próbuję swoich sił w USA. Za mną już kilka piosenek napisanych wspólnie z kompozytorami z USA, a przede mną kolejna wizyta w LA we wrześniu. Ciężko pracuje i mam nadzieję, że wkrótce pojawi pierwszy owoc tej pracy.

Pozostałe wywiady
Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym... Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho. "Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem... "Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz