WYWIAD: Kayah - "Jestem zachwycona polską tradycją"

16 grudnia 2016
16 grudnia 2016 14:15

[img:1]

15 grudnia w krakowskim Teatrze Variete wystąpiła Kayah promująca swój najnowszy, świąteczny album "Gdy pada śnieg". Przy okazji tego wydarzenia opowiedziała nam o tym, w jaki sposób spędza świąteczny oraz w jaki sposób nagrywała wspomniany wcześniej album.

Monika Matura: Trwająca obecnie trasa koncertowa promuje Twój najnowszy, świąteczny album "Gdy pada śnieg", przy tej okazji nie mogę nie zapytać o to, czym dla Ciebie są Święta?

Kayah: Powrotem do dziecięcych lat, wspomnieniami, celebrowaniem rodziny, chęcią by dla wszystkich były w przyszłości szczególnym wspomnieniem. Pretekstem do wspólnego kolędowania.

 

Wiele osób skarży się na komercyjną stronę Świąt związaną z zakupowym szałem oraz coraz to nowszymi wariantami prezentów, czy z biegiem lat również masz takie doświadczenia?

Oczywiście, ale kto nie chce, by obdarowani się cieszyli? Dla mnie największym prezentem jest jego dawanie, ale męczy mnie to szaleństwo w sklepach, więc staram się robić większość z nich wcześniej. Przecież nasza pamięć o bliskich nie ogranicza się wyłącznie do grudnia. Najważniejsze, byśmy nie zapominali, że istotą Świąt nie są bombki, wstążeczki, promocje, ale bliskość i refleksja nad przemijaniem, równowagą między dobrem i złem.

 

Z nowym albumem będziemy mogli usłyszeć Cię w polskich miastach, czym dla Ciebie tego rodzaju koncerty różnią się od koncertów promujących albumy "standardowe"?

Wiadomo, że koncerty świąteczne są szczególnie uroczyste. Ten czas w ogóle ma magię, wszyscy stajemy się lepsi, bardziej uprzejmi, cierpliwi… i my muzycy tego doświadczamy. Na scenę wkracza elegancja i dystynkcja. Aż szkoda, że Święta nie trwają cały rok.

 

Na albumie usłyszymy doskonale znane kolędy, ale i Twoją autorską kompozycję "Pusty talerzyk", czy opowiesz nam o swoich inspiracjach podczas tworzenia tekstu do tej piosenki?

W Święta bardziej niż kiedykolwiek czuję nieobecność niektórych osób. Odczuwam duży smutek, powracają wspomnienia, które tylko potęgują tęsknotę. Zawsze kultywuję tę piękną polską tradycję stawiania na stole dodatkowego talerza dla nieobecnego. Z reguły był to talerz dla zagubionego wędrowca, ale odpowiedzmy sobie szczerze, ilu z nas w dzisiejszych czasach zaufałoby obcemu, pukającemu znienacka wieczorem do naszych drzwi… Smutna prawda o naszych czasach.

Gdy stawiam to dodatkowe nakrycie, myślę o tych wszystkich, których już nie ma lub są daleko, lub zwyczajnie rozeszły się nasze drogi. Wiem, że wielu ludzi podziela te refleksje. To ta wzruszająca część Świąt. Kiedy nagrywaliśmy skromny teledysk ilustrujący piosenkę „Pusty talerzyk”, między różnorodnymi talerzami stawiałam na stole miski dla psa i kota. Okazało się że były to bardzo wzruszające momenty, za które fani mi bardzo dziękowali. Nasi czworonożni przyjaciele stają się równoprawnymi członkami naszych rodzin, a ich niesprawiedliwie krótkie życie bywa dla nas trudne do zaakceptowania.

 

Czy pośród zaprezentowanych na płycie kolęd znajduje się Twoja ulubiona?

W tej chwili to „Pusty talerzyk” jest tą świąteczną piosenką, która mnie najbardziej dotyka.

 

Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane ze Świętami?

Oj, pierwszego nie pamiętam, ale mam w głowie i w sercu mnóstwo stop-klatek z dzieciństwa. To żywa choinka z cukierkami między bombkami. To zapach pasty do podłogi zmieszany z aromatem kapusty z grzybami.

To koronki mrozu na szybach, na które chuchaliśmy by zobaczyć pierwszą gwiazdkę. Grzanie zziębniętych stóp w przemoczonych skarpetach o kaflowy piec. To Babci zmęczone, ale szczęśliwe oczy. Zaraz się rozkleję…


Wydawało by się, że zagraniczne kolędy coraz mocniej znajdują sobie miejsce w naszej świadomości, Ty jednak zdecydowałaś się wyłącznie na nasze rodzime utwory, dlaczego?

Jestem zachwycona polską tradycją. To z jej urody mam takie, a nie inne wspomnienia. Chciałam oddać ducha mojego dzieciństwa.

 

Nowa płyta to połączenie tradycyjnych brzmień z jazzem, mam nawet wrażenie, że w piosence "Ding Dong" znajdziemy ślady muzyki popularnej i R&B. Czy właśnie taki zamiar przyświecał Ci, gdy zaczynałaś tworzyć ten album?

Ostateczny kształt płycie nadał Jan Smoczyński, który jest wybitnym jazzmanem, ale jest też wielkim znawcą polskiego folkloru, stąd też w naszych kolędach mimo pewnej wariacji wynikającej z naszej interpretacji ogromny szacunek dla tradycji i oryginału. A "Ding Dong", to bonusowy utwór na płytę, który znany jest już od lat i na stałe zagościł na świątecznych playlistach radiowych.

 

W jednym z wywiadów wspominałaś, że co roku robisz pierniczki na choinkę, jesteś zwolenniczką przygotowania wszystkich potraw własnoręcznie, a może idziesz na kompromis i decydujesz się również na zakup gotowych produktów?

Wszystko robimy domowym sumptem. Większość spada na barki mojej mamy, ale staram się pomagać we wszystkim. Niestety polska tradycyjna kuchnia nie jest moją domeną. Ja poza ciasteczkami, dekoracjami i organizacją stołu zajmuję się barszczem, kisielem żurawinowym, kompotem z suszu i śledziami. Przed Świętami biegamy po domu jak wariatki, ale warto, bo wieczerza jest naprawdę wspaniała.

 

Na swoim koncie masz już jeden świąteczny album, skąd więc pomysł na kolejny?

Nigdy piosenki, które zrobiłam wcześniej wspólnie z Krzysiem Pszoną nie ukazały się jako album. Był to dodatek do innych wydawnictw. Płytą „Gdy pada śnieg” spełniłam swoje marzenie.

 

Jakimi słowami zachęciłabyś tych, którzy jeszcze wahają się czy warto zawitać na Twoje świąteczne koncerty?

Hmmmm… podziwiam ludzi, którzy w tym szalonym pędzie znajdują chwilę na refleksję. Zapraszam, po prostu zapraszam, byśmy mogli odbyć tę podróż wspólnie, aby się nastroić na Święta, albo wręcz na chwilę odpocząć od przedświątecznej pogoni.

 

Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób tworzy listę postanowień noworocznych, praktykujesz ten zwyczaj? Czy masz jakieś plany na nowy rok?

Oczywiście, jak wszyscy. Ale szybko je weryfikuje pierwszy tydzień stycznia (śmiech).

 

Czy zechcesz nam opowiedzieć o swoich tegorocznych planach świątecznych? Czy będą to święta w domu, a może preferujesz święta spędzone w podróży?

Nie wyobrażam sobie Świąt „pod palmą”. Spędzamy je bardzo tradycyjnie. Jak co roku u mnie, bo mam odpowiednie warunki, specjalnie by pomieścić moją liczną rodzinę zamówiłam 5-metrowy stół. Zbieramy się przy nim w 15 osób. Na stole także tradycyjnie…

Po wieczerzy odwiedza nas Mikołaj, więc dzieci robią straszliwy harmider, potem rozpakowujemy i komentujemy prezenty.Później jest kolędowanie, a potem gromadzą się u mnie przyjaciele, po własnych zakończonych Wigiliach. I zdarza się tak, że kończymy noc tańcami (śmiech).

Rozmawiała Monika Matura

Pozostałe wywiady
Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym... Mariusz Duda z Riverside specjalnie dla INFOMUSIC.PL Mariusz Duda z zespołu Riverside był gościem portalu Infomusic już niejednokrotnie. Tym razem udało nam się przeprowadzić z nim wywiad przed koncertem w gdyńskim klubie Ucho. "Staram się nie robić wielu rzeczy w tym samym czasie" - wywiad z Karoliną Czarnecką fot. Kuba Dąbrowski W 2014 zasłynęła intepretacją utworu The Tiger Lillies  "Heroin and Cocain" znanym jako "Hera, Koka, Hasz, LSD". Dzisiaj ma na swoim koncie trzy solowe albumy, kilka kolaboracji oraz płytę wydaną z Gangiem... "Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz