WYWIAD: Tommy Emmanuel

O muzycznym naśladownictwie, ćwiczeniach, alternatywnych strojach i swoich myślach przed poranną kawą. Autor: Mateusz Siedlecki • 29 marca 2017
29 marca 2017 14:00
Mateusz Siedlecki INFOMUSIC.PL

Tegoroczna trasa koncertowa Tommy'ego Emmanuela rozpoczęła się od czterech koncertów w Polsce. Mieliśmy okazję porozmawiać z muzykiem tuż przed koncertem w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej, który odbył się 21 marca.

Video:

 

Mateusz Siedlecki: Jak to jest być najlepszym akustycznym gitarzystą na świecie?

Tommy Emmanuel: Nie przejmuję się takimi rzeczami. Po prostu każdego dnia staram się dawać z siebie wszystko. Przyjemnie jest zdobywać nagrody i być docenianym ale takie rzeczy nie nakarmią twojej rodziny. To, co nakarmi twoją rodzinę to ty sam, wykonując swoją pracę. Żyję w prawdziwym świecie i muszę ciężko pracować i być temu oddany. Każdego dnia z niecierpliwością czekam na koncert i podróżuję po całym świecie. Fajnie, że ludzie lubią to, co robię ale ważniejsze jest dobre wykonanie swojej roboty.

MS: Wielu gitarzystów Cię naśladuje...

TE: Uważam za naturalne to, że każdy zaczyna naśladując kogoś. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Zaczynamy od naśladowania muzyka, którego lubimy i który nas inspiruje. Zazwyczaj to nie artysta nas inspiruje - zwykle jest to muzyka. Ja zacząłem grać na gitarze w 1959 i moją pierwszą inspiracją był Bruce Welch z The Shadows. Chciałem być gitarzystą rytmicznym ze względu na mojego brata, który grał melodię. Więc Bruce był moim pierwszym wzorem do naśladowania.

Trochę później usłyszałem w radiu Cheta Atkinsa i pomyślałem, że jest to świetne brzmienie i styl. Wiedziałem tylko, że właśnie to muszę robić - cokolwiek to było, właśnie to chciałem robić. Więc zaczynałem od naśladowania go i w końcu, podobnie jak wszyscy, znalazłem swoje własne brzmienie. Mój styl jest więc mieszanką bluesa, country, jazzu rock n' rolla, popu i folku. Myślę, że tym, co mnie odróżnia jest sposób komponowania utworów. Całe życie uczyłem się pisać piosenki. Słucham wokalistów i songwiterów. Nigdy nie interesowało mnie studiowanie konkretnych gitarzystów. Bardziej interesowali mnie wokaliści i songwriterzy i w ten sposób podchodzę do pisania własnych utworów na gitarę.

 

[img:1]

 

MS: Myślisz że naśladowanie innych pomaga?

TE: Nie jestem zbyt analityczną osobą. Bardziej skupiam się na uczuciach i emocjach. Nawet jeżeli coś nie stroi, jak na przykład połowa płyt Jimiego Hendrixa, to nie ma to znaczenia bo jest w tym tyle feelingu i mojo. Kiedy Stevie Ray Vaughan zaczął grać kawałki Hendrixa, to stroiły one bardzo dokładnie. To tylko techniczna obserwacja, ale to właśnie dlatego wciąż lubimy słuchać Jimiego, pomimo tego, że czasami coś nie stroi. Nie obchodzi to nas, bo samo uczucie jest świetne. I to jest dobra rzecz.

MS: Uważasz, że gitarzyści fingerstyle powinni mieć te same podstawy teoretyczne, co pozostali?

TE: Myślę, że wiedza z zakresu budowy piosenek pomaga. Tak samo jak repertuar utworów, z którego możesz się uczyć i które ci pomagają. Ważne, żeby zacząć od prostych utworów i nauczyć się technik, jakimi są grane. Wtedy możesz grać z groovem, grać równo i kontrolować melodię. W twoim mózgu działa to w ten sposób, że zaczynasz od nauki prostych piosenek i brzmi to bardzo mechanicznie. I takie jest bo to jeszcze nie jest muzyka. To umiejętność - uczysz się nowej umiejętności.

Kiedy wystarczająco wyćwiczysz tę umiejętność, twój mózg w jakiś sposób się przełącza z tych wszystkich skal, które starałeś się zapamiętać i zaczynasz słyszeć muzykę czy melodię. To właśnie jest twój cel i po to pracujesz. Jeżeli chcesz zagrać coś tak skomplikowanego jak "Lady Madonna" the Beatles. Kiedy ja uczyłem się tego kawałka, chciałem zagrać partię gitary i wokalu w tym samym czasie. Musiałem to opracować - fragment po fragmencie. Potem ćwiczyłem to latami. Zaczynasz więc od umiejętności i ćwiczysz tak długo aż te umiejętności staną się muzyką.

 

[img:2]

 

MS: Jak utrzymujesz tak wspaniałą formę?

TE: Ćwiczę codziennie. Nawet dzisiaj o 7:00 rano w hotelu w Warszawie. Zwykle gram utwory. W czasach kiedy chciałem poprawić siłę i umiejętności wykonywałem adekwatne ćwiczenia, działające na wszystkie mięśnie rąk. Dobrze jest ćwiczyć z metronomem żeby mieć dokładne wyczucie czasu. Wciąż są kawałki, które gram za wolno albo przyspieszam. Ale przez większość czasu lubię ćwiczyć z metronomem wtedy dokładnie wiesz, jakie jest tempo.

MS: Jesteś na scenie już od wielu lat. Skąd czerpiesz inspiracje?

TE: Bardzo ważne jest, aby przebywać w miejscu inspiracji. Jeżeli tam nie jesteś - jest trudno. Nawet podczas mojej najgorszej nocy, kiedy jestem zmęczony i nie czuję akurat inspiracji, mogę zrobić show, które spodoba się ludziom, ponieważ mam swoje utwory. Mogę polegać na swoich utworach i aranżacjach, nawet w najgorszą noc i to wciąż będzie to show, które będzie się podobało. Każdego wieczoru wychodzisz na scenę, mając nadzieję, że wydarzy się ta magia i z reguły tak jest.

To nie jest coś, co możesz zaplanować. Po prostu wychodzisz i czujesz co się dzieje w pomieszczeniu w tym konkretnym momencie. Dobre jest to, że każda publiczność jest inna, podobnie jak każda sala i sprzęt, którego używamy. Nie jest to więc tak przewidywalne, jak można by sobie wyobrażać. Nawet jeżeli zagram 300 koncertów w ciągu roku, to każda noc będzie inna. Ciężko to sobie wyobrazić ale to prawda. Myślę, że to właśnie ludzie i poczucie grania dla nich to dwie rzeczy, które mnie inspirują. Kiedy budzę się każdego ranka, pierwsza rzecz, o której myślę to "mam dzisiaj koncert". A potem - "gdzie jest moja kawa?".

 

[img:3]

 

MS: W jaki sposób komponujesz swoje utwory? Od czego zaczynasz?

TE: Każdy utwór jest inny. Niektóre powstały dlatego, że miałem pomysł. Na przykład w przypadku kawałka "Drivetime" wymyśliłem jeden motyw i grałem go przez wiele godzin. Pomyślałem, że podoba mi się ten fragment i musiałem coś z nim zrobić, opowiedzieć jakąś historię - dodałem więc melodię. Napisałem ten utwór, ponieważ wpadłem na ten konkretny pomysł.

Jest też inny kawałek - "Ruby's Eyes", gdzie bardzo zainspirowały mnie akordy z filmu o Jamesie Bondzie - "Moonraker". Był tam ten jeden piękny akord, od którego wszystko się zaczęło. Pomyślałem: to jest takie piękne. Co to za akord? Wziąłem gitarę i go znalazłem. Następnie wyłączyłem telewizor i napisałem kawałek.

Kiedy komponuję utwory, nie myślę o tym, że piszę je na solową gitarę. Wyobrażam sobie, że piszę dla wokalisty i zespołu. Zespół i wokalista są w mojej głowie. Dlatego ludzie często pytają: "Masz słowa do tej piosenki?" - wtedy wiem, że na coś wpadłem. Zawsze staram się pisać w sposób, jakbym chciał równocześnie coś zaśpiewać. Chet Atkins zawsze powtarzał mi: "Czy potrafisz to zaśpiewać albo zanucić?" Kiedy piszę nowy utwór, mówię mu: "Hej, piszę nowy kawałek". A on na to: "Czy możesz to zaśpiewać?". To zawsze był swoisty wyznacznik.

Bardziej interesuje mnie poruszenie świata. Dlatego też słucham artystów, których utwory i kompozycje potrafią poruszyć dużo ludzi. Elton John, Billy Joel, Stevie Wonder, James Taylor, Carol King, Justin Timberlake to ludzie, którzy piszą niesamowite rzeczy. Chcę wiedzieć, jak oni to robią.

Jeżeli przyjrzycie się "Tears in Heaven" Erica Claptona To jest to jedno z największych arcydzieł ostatnich 20 lat Mostek w tej piosence jest tak piękny. Są tam przepiękne zmiany tonacji i powrót do solówki. To jest mistrzowski songwriting. Jest to prosty utwór i przeważnie to właśnie takie są najtrudniejsze do napisania. By powiedzieć dużo przy pomocy niewielu słów - to wymaga wielkiego kunsztu. A taki facet jak Eric zdecydowanie to ma.

 

[img:4]

 

MS: Jakich gitar używasz podczas aktualnej trasy?

TE: Wziąłem ze sobą trzy gitary australijskiej marki Maton Guitars, gdzie każda struna ma indywidualną przystawkę Piezo. Jest tu także mikrofon na specjalnym ramieniu, dzięki któremu mogę go obracać naokoło. Czasami mamy taką sytuację, gdzie pojawia się przydźwięk i mój nagłośnieniowiec mówi, że brzmienie jest zbyt nosowe i pyta, czy możemy przesunąć mikrofon aby znaleźć nieco bardziej "drewniane" brzmienie. Wszystkie trzy gitary to mają.

Jedna gitara stroi standardowo. Inna ma cutaway i używam jej do drop D i drop G.Trzecia gitara ma nieco cieńszy korpus. Ma założone średnie struny i stroję ją o ton niżej. Można więc łatwo się oszukać, myśląc że używam dziwnego stroju. To jest normalny strój - po prostu o ton niżej. Nie gram zbyt wielu rzeczy w dziwnych strojach. Mam wystarczająco dużo problemów ze standardowym. Ale gram w sposób, który jest mylący dla słuchaczy. Czasami mówią: "Myślałem, że to otwarty strój". A to był po prostu sposób w jaki grałem. Ponieważ używam akordów typu: Używam takich chwytów w standardowym stroju. Twoje ucho myśli, że to otwarty strój ale tak nie jest. Taki trik.

MS: Dlaczego podczas występów na scenie nie używasz pedalboardu?

TE: Mój nagłośnieniowiec gra wszystkie utwory razem ze mną i to on jest odpowiedzialny za efekty - delay'e, reverby etc. Ponieważ reverby, które są w tych pięknych cyfrowych konsoletach mają wbudowane np. reverby Lexicon Nie potrzebuję więc dużo sprzętu na scenie. Mam tam wzmacniacz, preamp i tuner. To wszystko. To jest proste - zależy mi na jednym dobrym brzmieniu. I tyle. Wszystko inne jest zależne od tego, jak zagram - jeżeli chce żeby coś zabrzmiało inaczej - robię to rękoma.

 

[img:5]

 

MS: Jaka jest Twoja największa wada jako gitarzysty?

TE: Nalegam aby wszystko stroiło. Strojenie potrafi doprowadzić mnie do szału. Jeżeli nie mogę nastroić się idealnie to dostaję szału. I bólu głowy...

MS: Jaka była najgorsza rzecz, która przydarzyła Ci się na scenie?

TE: Kilka razy zdarzały się sytuacje, że wysiadało zasilanie i nie było prądu. Musiałem więc wszystko odłączyć, zeskoczyć na dół i grać akustycznie, chodząc po sali. To się zdarza. Musiałem zagrać też koncert, gdzie padło nie tylko zasilanie ale także całe oświetlenie. Mieliśmy więc świece a ja trzymałem w ustach latarkę i zagrałem tak cały koncert.

MS: Co zagrasz dzisiaj?

TE: Zagram niektóre utwory z mojej nowej płyty "It's Never Too Late". Dużo też improwizuję - nie mam listy. Po prostu wychodzę i zaczynam grać. Największą decyzją na dzisiaj jest to, od czego zacznę. Kiedy już zacznę to lecę... Zobaczę, czy mam ochotę zacząć od kawałka w średnim, szybkim czy wolnym tempie. Będę polegał na przeczuciu.

MS: Dziękuję za rozmowę.

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz