WYWIAD: Trilok Gurtu

Niech wszyscy robią co chcą, ja robię to, co jest dla mnie najlepsze. Dlatego zdecydowałem, że będę muzykiem Autor: Anna Konopka • 5 lutego 2018
5 lutego 2018 10:00
Anna Konopka INFOMUSIC.PL

O koordynacji podczas gry, używaniu głosu jako kolejnego instrumentu oraz łączeniu jazzu z muzyką indyjską rozmawialiśmy z perkusistą i kompozytorem Trilokiem Gurtu.

 

 

Anna Konopka: Twoja kordynacja jest imponująca! Jak Ty to robisz?

Muzyka to nie tylko perkusja, to także melodia, bas i bębny. Nie będę teraz wyliczał poszczególnych składowych, ale głównie bierze się to z tabli i djembe.

 

[img:2]

 

Używasz swojego głosu jako kolejnego instrumentu. Jak zacząć naukę wydawania dźwięków ustami podczas gry?

Przygodę z perkusją zacząłem jako dziecko ucząc się śpiewu i gry na tabli razem z moją mamą - już wtedy głos był bardzo ważny. W muzyce hinduskiej głos jest najważniejszym instrumentem, dużo ważniejszym niż instrumenty same w sobie. Tak wyglądała moja edukacja w Indiach. Wiele z tych technik stosuje do dzisiaj - myślę, że to dość wyjątkowe. W Indiach głos jest instrumentem. Uczysz się grać na tabli śpiewając, więc najpierw musisz nauczyć się spiewać, a dopiero potem grać - nie na odwrót.

 

Gdybyś znalazł się na bezludnej wyspie, to jaki jeden instrument zabrałbyś ze sobą?

To byłby tylko głos. Wiele bym musiał zapłacić za transport instrumentów! Tutaj na DrumFest mam ich ze sobą tylko kilka. Mógłbym ich zabrać więcej, jednak są z tym same problemy - kontrole podczas odprawy na lotnisku i tym podobne. Dlatego na bezludną wyspę zabrałbym tylko głos.

 

[img:4]

 

Twoja muzyka jest bardzo rytmiczna. Czy przekładasz te umiejętności na taniec?

Moja babcia była tancerką. Ja uwielbiam tańczyć, podobnie zresztą jak oglądać taniec na filmach. Grywam do tańca dla Hindusów i Afrykanów. Moja muzyka to taniec i doświadczenia duchowe z nim związane.

 

Czym jest dla Ciebie jazz i jak łączysz go z muzyką indyjską?

To dla mnie coś naturalnego, ponieważ pochodzę z Indii. Moja twórczość to nie tylko łączenie muzyki z jazzem - jazz również łączy się ze mną umożliwiając mi grę. To coś samoistnego i moim zdaniem coś, co jest bardzo ważne. Nie mogę tu mówić za wszystkich - tylko kilka osób to robi lub wie jak to robić. W taki sposób się wyrażam, nie wymyślam tego. Komponowanie jest dla mnie czymś naturalnym. Nie mogę grać jak amerykański czy brytyjski perkusista z kapeli rockowej. Mógłbym to robić, ale tego nie chcę. Wolę grać tak jak gram.

 

[img:3]

 

Dużą rolę na wybór Twojej drogi życiowej miała matka. Czy to, że zostałeś muzykiem było dla Ciebie czymś oczywistym?

Zaraziła mnie pasją do muzyki i gotowania. Jestem ogromnie wdzięczny nie tylko jej ale też mojemu przewodnikowi duchowemu, który jest moją duchową matką, ojcem - wszystkim. Oczywiście to matka na mnie wpłynęła ale mój duchowy przewodnik też miał na to wpływ, pomógł mi zrozumieć, dlaczego powinienem zająć się muzyką. Jesteśmy bardzo blisko Boga. Musimy traktować go bardzo ostrożnie i delikatnie. Musimy być bardzo świadomi tego, dlaczego coś robimy. To coś bardzo potężnego dla nas i dla mnie. To bardzo dobrze, że do tego dorosłem. Bardzo niewielu ludzi jest w stanie to zrozumieć, dlatego milczę.

Niech wszyscy robią co chcą, ja robię to, co jest dla mnie najlepsze. Dlatego zdecydowałem, że będę muzykiem. Kocham to robić. Nie wiedziałem, że nim będę. Mówicie, że jestem sławny, ale nikt nie wie, co to znaczy. Jeżeli ludzie klaszczą - jesteś sławny. Ale są też inni muzycy, którzy nie są znani ale są na bardzo wysokim poziomie - muzycznie i duchowo. Sława jest ok, tylko że nie ma nic wspólnego z muzyką ale z pieniędzmi.

 

Autor wywiadu i zdjęcia: Anna Konopka

Pozostałe wywiady
Cała prawda o De Mono wg Marka Kościkiewicza (premiera) Marek Kościkiewicz to artysta, o którym można śmiało napisać „człowiek orkiestra”. Założyciel i pierwszy lider zespołu De Mono. Autor muzyki i tekstów do największych hitów tej, zasłużonej dla polskiej muzyki, formacji. Gra i trąbi zespół Kombi - i to już 45 lat! Zespół Kombi świętuje w tym roku 45-lecie swego istnienia. Jednym z głównych punktów obchodów tej rocznicy będzie nowy album grupy „Minerał życia”, którego premiera będzie mieć miejsce 26 listopada. Podczas rozmowy z Sławomirem Łosowskim... Wywiad z Krzesimirem Dębskim podczas Gitarowego Rekordu Świata Wywiad z Krzesimirem Dębskim - wybitnym współczesnym kompozytorem i twórcą muzyki filmowej. Rozmawialiśmy m.in. o roli gitary w muzyce filmowej. Rozmowa została zarejestrowana 19 czerwca 2021 r. przy okazji Gitarowego Rekordu Świata we... Jak powstają piosenki zespołu Lady Pank? Wywiad Jan Borysewicz 40 minut na 40-lecie Lady Pank to niewiele aby porozmawiać z Janem Borysewiczem o najnowszym albumie Lady Pank LP40. Porozmawiamy nie tylko o najnowszej płycie, ale także o tym jak powstają piosenki zespołu, kto ma na nie największy... #RockOutSessions - Rozmawiamy z Martą Gabriel (Crystal Viper) Osobom śledzącym polską scenę heavymetalową i rockową, Marty Gabriel specjalnie przedstawiać nie trzeba. Ze swoim zespołem Crystal Viper, wokalistka i gitarzystka ta wydała od 2007 roku siedem płyt studyjnych, i regularnie koncertowała w... Rozmowa z wybitnym instrumentalistą - Adamem Palmą [LIVE] Adam Palma to bez dwóch zdań wybitny gitarzysta, współpracujący z takimi legendami sześciu strun, jak Al DiMeola czy Tommy Emmanuel. To również wspaniały pedagog oraz nauczyciel akademicki. Przede wszystkim to jednak niezłomny facet,... WYWIAD: Krzysztof Cugowski Pół wieku na scenie, wyjątkowy dorobek artystyczny, charyzma i głos, którego nie da się zapomnieć. Krzysztof Cugowski prezentuje singiel ze swojego podwójnie jubileuszowego albumu "50/70. Moje najważniejsze", który miał premierę 8. maja.... Wywiad z Robertem Górskim fot. Honorata Karupada Kabaret i muzyka? Wbrew pozorom nie są to aż tak odległe od siebie elementy kultury, jak mogłoby się wydawać. Między innymi właśnie o muzyce i jej znaczeniu w kabarecie rozmawialiśmy z Robertem Górskim znanym...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz