WYWIAD: Greg Howe

Byłem pod silnym wpływem wielu gatunków, ale o muzyce myślę jako o całości Autor: Anna Konopka • 8 listopada 2018
8 listopada 2018 09:00
Anna Konopka INFOMUSIC.PL

Gwiazda muzyki gitarowej, wirtuoz i wyjątkowy nauczyciel zagrał na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym Drum Fest w Opolu w ramach trasy Wheelhouse Tour promując swój najnowszy album.

Greg Howe, który nagrywał m.in. z Michaelem Jacksonem podzielił się z nami swoimi uwagami na temat współczesnego biznesu muzycznego, sprzętu i udzielił kilku wskazówek wszystkim artystom. Sprawdź, jakich!

 

Anna Konopka: Jesteś muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów, ale przede wszystkim gitarzystą. Jesteś artystą z ogromnym dorobkiem, wszechstronnym, a na twoim koncie są już trzy dekady na muzycznym świecie! Jak udaje ci się dzielić te muzyczne role? Która z nich przychodzi ci najtrudniej?

Greg Howe: Nie traktuję tego w ten sposób. Uważam się za muzyka, za osobę, która potrzebuje muzyki i gry na gitarze. Innymi słowy, gdyby z jakiegoś dziwnego powodu gra na gitarze została wyjęta spod prawa w świecie, nadal byłbym bardzo zaangażowany w tworzenie muzyki.

Nie jestem pewien, jak sobie z tym poradziłem. Idę tam gdzie mnie ciągnie, po prostu podążam za inspiracją. Myślę, że z tego powodu, że w jakiś sposób znalazłem się w pozycji "gitarowego bohatera", spadła też na mnie większa presja. Z punktu widzenia gitary czuję się po prostu zobowiązany. Ludzie dostają to, po co przyszli, ale to czasem jest walką, ponieważ muszę balansować między tym, co czuję grając, a tym, co czuję się zobowiązany grać.

 

[img:1]

 

Czy pamiętasz moment, w których zdecydowałeś, że muzyka i gitara będzie Twoim sposobem na życie?

Tak. To było o 3 nad ranem widząc Van Halen po raz pierwszy w 1980 lub 1981 roku.

 

Jesteś wirtuozem gitary. Lata praktyki, doświadczeń. W wywiadach podkreślasz, że jesteś przede wszystkim gitarzystą rockowym, to kochasz, od tego zaczynałeś… Dałeś się poznać także jako znakomity muzyk jazzowy i nie tylko. Jak granie w różnych stylach wpłynęło na rozwijanie Twoich umiejętności, do punktu, w którym jesteś?

Cóż, to pochlebna interpretacja mojego statusu gitarowego, ale kłamałbym, gdybym uważał się za muzyka jazzowego. Uważam się za kogoś, kto był pod silnym wpływem jazzu, jak również każdego innego gatunku muzycznego. Faktycznie początkowo inspiracje przychodziły do mnie ze świata rocka.

Nie jestem osobą, która starała się zachować styl. Zawsze zadawałem sobie pytanie: "Co by to było, gdyby Greg Howe był w tym stylu muzycznym?" Nie myślę w kategoriach gatunku czy stylu. O muzyce myślę jako o całości i o tym czy jest ona dobra.

 

[img:2]

 

Stworzyłeś wiele solowych albumów, współpracowałeś z całą masą znanych i cenionych artystów. Wielu naszych czytelników z pewnością ciekawi jak się pracuje z Michaelem Jacksonem, Christiną Aquilerą czy Rihanną.

Granie w roli muzyka towarzyszącego znacznie różni się od bycia solistą. Twoim zadaniem jest naprawdę przylgnąć do muzycznej wizji artysty, dla którego występujesz, niezależnie od tego, jakie jest twoje zdanie na temat własnego twórczego wkładu…

Bycie artystą solowym polega na byciu kreatywnym - w sposób całkowity.

 

Wymienione gwiazdy popu z pewnością są ogromną częścią muzyki, nawet ważną już częścią historii muzyki. Dali się poznać jako niesamowici showmani. Jak uważasz, czy stworzenie niezwykle efektownego show, efekty specjalne i technika, to dziś bardzo ważna część występu, konieczność czy też dla ciebie liczy się bardziej sama muzyka, a nie sposób w jaki się ją podaje i sprzedaje? Muzycy mają dziś niełatwe zadanie przyciągnięcia do siebie fanów, wyróżnienia się czymś…

Z każdym artystą jest zupełnie inaczej. Niektórzy są tak utalentowani w tym, co robią, że nie potrzebują chwytów lub marketingowego schematu, sztuczek. Wpływ ich własnych umiejętności jest rodzajem takiego triku, który przyciąga fanów.

To jednak nie znaczy, że jest coś złego w korzystaniu ze wszystkiego co możliwe, aby stworzyć i dostarczyć najlepszy możliwy program. Widziałem wiele występów, w których muzyka może nie była aż tak niesamowita, ale show już był. Były sytuacje również odwrotne - bez wielkiego show, ale ze wspaniałą grą.

Widziałem też sytuacje, w których jedno i drugie się uzupełniało - świetni gracze i taka sama oprawa występu. Moim zdaniem, nie ma nic złego w każdym dostępnym podejściu, którego używasz, aby zadowolić tłum.

 

[img:3]

 

Opowiedz nam o swoim sprzęcie. Jakie gitary cenisz obecnie najbardziej, jakich wzmacniaczy używasz?

Cóż, obecnie mam umowę z Kiesel Guitars i DV Mark. Instrument jest wyjątkowy, jest wszystkim. Możesz mieć dwa, które wyglądają dokładnie tak samo, ale z jednym czujesz się doskonale w swoich rękach, a z drugim nie, może być bardzo chybiony. Tak naprawdę nie ma dwóch identycznych gitar. Kiedy masz do czynienia z drewnem i naturą oraz wszystkimi zmiennymi, może to mieć potencjalnie wpływ na brzmienie.

Wraz z wiekiem, coraz bardziej pociąga mnie bardzo pierwotne lub wręcz klasyczne podejście do brzmienia i sprzętu. Moja obecna gitara to zasadniczo Stratocaster z humbuckerem i 24 progami. Nie ma tam żadnych ukrytych rozwiązań, nie ma mostka typu Floyd Rose. Podobnie jest z prototypem wzmacniacza, nad którym pracuję wraz z firmą DV Mark. Jest to w zasadzie stary wzmacniacz typu Plexi Marshalla - jednokanałowy, bez pętli efektów. Nie ma tam stopnia przesterowania, ale można z niego uzyskać brzmienia w stylu Stevie Raya Vaughna czy Hendrixa. W zasadzie cały przester bierze się z sygnowanego przeze mnie efektu Carl Martin Greg Howe´s Lick Box. To co jest w nim wspaniałe to fakt, że zachowuje się jak przednia sekcja wzmacniacza. Posiada funkcję boost, która pozwala przejść z łagodnego podbicia do mocnego przesterowania. Do dyspozycji są dwa kanały - crunch oraz overdrive, które mogą pracować osobno lub razem.

 

[img:4]

 

Jaki sprzęt będzie dobry dla młodego, wciąż szkolącego się gitarzysty? Od czego zaczynać tę wielką przygodę?

To zależy jakie są ich cele. Jeśli ktoś chce być muzykiem jazzowym i jego idolami są tacy gitarzyści jak Joe Pass i Wes Montgomery, to najlepsza będzie gitara z korpusem typu semi-hollow, w przeciwieństwie do SG, Les Paula lub Tele.

A tak naprawdę to… upewnij się, że instrument działa! To nie musi być niesamowite. Nie musisz wydawać mnóstwo pieniędzy na gitarę, ale wydaj przynajmniej tyle, by być pewnym, że można na niej grać i ją przestrajać.

 

Prowadzisz liczne szkoły wideo, dzielisz się swoim wielkim talentem. Jesteś inspiracją dla tysięcy fanów. Jakie miałbyś rady dla młodych gitarzystów?

Moja rada dla młodych gitarzystów, traktujących to jako karierę, polega zawsze na upewnieniu się, że „UWIELBIACIE TO”, że kochacie to tak bardzo, że nie zależy wam na "sukcesie"!

 

[img:6]

 

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz