"Moją największą pasją jest muzyka" - wywiad z Piotrem Rubikiem

20 listopada 2019
20 listopada 2019 11:08

[img:1]

Piotr Rubik to prawdziwy człowiek orkiestra, komponuje, produkuje, śpiewa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów w Polsce. Mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która jest jego największą pasją. 2 grudnia artysta zagra w Krakowie koncert w ramach trasy Moja historia, podczas którego będzie można usłyszeć jego największe przeboje w wykonaniu wybitnych solistów. 

Monika Matura: Część artystów przyznaje, że nienawidzi wykonywać hitów, które kochają i których domagają się ich fani, czy należysz do tej grupy?

Piotr Rubik: Ależ skąd! Bardzo lubię te moje największe przeboje i cieszę się, że mogę sprawiać słuchaczom przyjemność.

Przez lata swojej działalności współpracowałeś z wieloma wokalistami, których możemy usłyszeć na Twoich płytach, czy te współprace wynikają z przecięcia się dróg artystycznych, a może przy wyborze artystów, z którymi współpracujesz, kierujesz się jakimiś szczególnymi wytycznymi?

Kiedy zaczynałem, oczywiście nie mogłem wybierać. Na szczęście los stawiał na mojej drodze wspaniałych artystów. Teraz mogę już sam decydować z kim chcę pracować. Najważniejszy dla mnie u wokalisty jest oczywiście głos, ale bardzo liczy się też to, co pomiędzy nutami, ta niewidzialna energia, która sprawia, że chcemy słuchać jak ktoś śpiewa. Pracuję z bardzo zdolnymi ludźmi i jestem za to ogromnie wdzięczny losowi.

Dlaczego warto wybrać się na krakowski koncert?

To koncert przepełniony ogromną dawką pozytywnej energii! Zapraszam do obejrzenia fragmentu koncertu na moim Instagram TV. Zagramy największe przeboje ułożone w historię mojego artystycznego (i nie tylko) życia. Pomiędzy utworami opowiadam ciekawe historie, będzie można też z nami zaśpiewać! Po raz pierwszy w koncercie Moja historia, oprócz znakomitych muzyków pojawi się też orkiestra. Wierzę, że publiczność wyjdzie z koncertu pełna pozytywnych emocji, radości i wzruszeń i będziemy świetnie się razem bawić. Zresztą, jak zwykle w Krakowie!

Można powiedzieć, że jesteś człowiekiem orkiestrą, grasz, komponujesz, produkujesz i jeszcze podróżujesz. Po pierwsze – co Ci sprawia największą frajdę, a po drugie jak znajdujesz na to wszystko czas?

Moją największą pasją jest muzyka. Nie wyobrażam sobie bez niej życia! A poza muzyką moją wielką pasją są podróże. Uwielbiamy z całą rodziną zwiedzać świat. Nasze podróże ustalają nasze dzieci? Dosłownie. To od ich ferii lub wakacji zależą nasze podróżnicze plany. Czasem wypuszczamy się sami z żoną na kilka dni na romantyczny wypad we dwoje dzięki mojej cudownej teściowej, która wtedy zajmuje się naszymi córkami. Staram się być bardzo dobrze zorganizowany i jakoś, odpukać, udaje mi się wszystko pogodzić.

W jednym z wywiadów powiedziałeś, że w wieku pięciu lat postanowiłeś, że poświęcisz swoje życie muzyce, czy mimo tego przekonania zdarzały Ci się chwile zwątpienia? Jeśli tak, w jaki sposób sobie z nimi radziłeś?

Nauka muzyki, a potem praca to bardzo duże obciążenie. Nie tylko czasowe, ale też psychiczne. Bardzo często zdarzają się gorsze chwile, ale wtedy najlepiej po prostu grać, pisać cieszyć się życiem. Zwracać uwagę na naprawdę ważne sprawy. Złe momenty mają to do siebie, że mijają. Staram się być optymistą.

Niektórzy uważają, że talent stanowi podstawę sukcesu, jakie masz zdanie na ten temat? Czy uważasz, że ciężka praca może go zastąpić?

Praca nigdy nie zastąpi talentu. Natomiast talent bez pracy po prostu się zmarnuje.

 Masz na swoim koncie albumy koncertowe, czy takie występy różnią się czymś od tych, które nie są nagrywane na potrzeby albumu?

Albumy koncertowe, takie jak niedawno wydana "Moja historia" są trudniejsze niż te studyjne. Trzeba się bardzo skupić na ten najważniejszy czas jakim jest koncert. Nie ma potem możliwości powtórek. Dlatego te albumy są tak wyjątkowe. Dlatego też płyta „Moja historia” ma tak wielką dawkę energii.

W maju bieżącego roku do sprzedaży trafił album „Ze śpiewnika Piotra Rubika. Piosenki dla dzieci” przeznaczony dla rodziców i dzieci, czy starasz się zaszczepić w swoich córkach miłość do muzyki?

Oczywiście! Nasz dom przepełniony jest muzyką. Moje córki są bardzo wrażliwe na dźwięki. Jeszcze nie wiem czy pójdą w moje ślady, nie chcę ich do niczego zmuszać. Także w naszych przedszkolach „Rubik Music School” staram się odtworzyć tę naszą domową, muzyczną atmosferę i od małego pokazywać dzieciom jak wielką frajdę daje muzyka.

Podobno jesteś dużym fanem gier komputerowych, znajdujesz na nie wciąż czas?

To prawda :). Niestety mam już coraz mniej czasu na granie. Teraz praktycznie już tylko w podróży, na tablecie. Ale cały czas mam wielki sentyment do gier, śledzę na bieżąco nowości w branży.

W jednym z wywiadów znalazłam informację, że interesujesz się nowinkami technicznymi czy jesteś gadżeciarzem, który chętnie testuje elektronikę, a może śledzisz trendy, ale uważasz, że dopóki coś działa, jest dobre?

Jestem absolutnym maniakiem – gadżeciarzem! Interesuję się wszystkimi nowinkami sprzętowymi i software’owymi. Bardzo często kupuję sobie przeróżne gadżety, żeby je testować. Gdybym miał więcej czasu to pewnie prowadziłbym o tym kanał na YT.

Trasa „Moja historia” to doskonała okazja do usłyszenia Twoich największych hitów, czy w pewnym stopniu stanowi ona podsumowanie Twojej dotychczasowej działalności?

Tak. To muzyczna opowieść o moim życiu. Coraz dłuższym życiu (uśmiech). W końcu mam już 51 lat! Masakra (uśmiech).

Z muzyką związany jesteś w zasadzie od dzieciństwa, czy były takie momenty, w których robiłeś sobie od niej przerwę, bo czułeś się wypalony lub znużony?

Na szczęście wystarczą wakacje! Dłużej nie muszę odpoczywać od muzyki.

W jednym z wywiadów przeczytać możemy, że wierzysz w to, że wszystko jest możliwe, jakie jest zatem Twoje największe, pozornie nierealne marzenie, które ostatecznie się spełniło?

Mam cudowną żonę, wspaniałe dzieci i robię to, co kocham. Czegóż chcieć więcej!

 

 

Autorem zdjęcia jest Marta Wojtal

Szczegóły dotyczące koncertu oraz bilety znajdziecie na: http://mua.com.pl/piotr-rubik-moja-historia

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się... Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day... Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest... Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował... Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,... Artur Rojek o muzyce: "Nie idealizuję przeszłości" Rozmowa z Arturem Rojkiem, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym piętnastego OFF Festivalu w Katowicach, na temat budowania tej imprezy w czasach pandemii, a także jej historii i kształtowaniu się gustów współczesnych odbiorców muzyki.... Wywiad: Urszula Zapraszamy Was do obejrzenia wywiadu z Urszulą – jedną z najważniejszych wokalistek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Urszula obchodzi w tym roku 40-lecie swojej artystycznej działalności. Przy okazji tej przekrojowej rozmowy... [LIVE] Kazik Staszewski KULT - INFOMUSIC.PL Kazik Staszewski z zespołu m.in. KULT, KNŻ był gościem portalu INFOMUSIC.PL. Rozmawialiśmy m.in. o fenomenie koncertowym Kultu, tekstach Kazika, twórczości jego ojca czy też ewolucji jego wokalu. Zobacz wywiad
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz