7 sierpnia 2006 12:30

Gala Boogie-Woogie w Człuchowie

Już po raz drugi, 12-13 sierpnia odbędzie się międzynarodowy festiwal muzyki boogie – woogie „Polish Boogie Festiwal” w Czluchowie. To przepięknie położone miasto przez dwa dni stanie się europejską stolicą boogie. Jest to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie skupiające najlepszych pianistów gatunku z całego świata.

Boogie-Woogie – wywodzący się z amerykańskiego bluesa, styl muzyczny wykonywany na fortepianie. Jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. W latach trzydziestych był to najpopularniejszy gatunek muzyczny w USA. Boogie królowało w stacjach radiowych i na czarnych płytach przenosząc się z chicagowskiej ulicy do studiów nagrań, sal koncertowych i wielkich telewizyjnych show. Po II wojnie światowej boogie –woogie zagościło w Europie, gdzie w latach 60-tych i 70-tych przeżyło prawdziwy rozkwit.

Zagrają:

Jo Bohnsack
Jest jednym z najbardziej znanych niemiecki pianistów boogie-woogie . Niezwykle silny głos oraz niebywała charyzma sprawiają, że każdy z jego koncertów można nazwać wyjątkowym. Do tej pory odwiedził niemal wszystkie kraje europejskie. Gościł także na scenach ameryki północnej i południowej gdzie koncertował u boku samego Raya Charlesa. W swoim dorobku ma siedem płyt. W roku 2005 dołączył do elitarnej grupy pianistów firmujących markę „Steinway & Sons”.

Bob Seeley
Urodził się w 1932 roku w Detroit. Jest jednym z ostatnich żyjących przedstawicieli rdzennego, industrialnego nurtu boogie-woogie. Od dziewiątego roku życia pobierał lekcje fortepianu. Jako nastolatek przesiadywał za sceną słynnego Baker’s Bar gdzie podpatrywał swoich mistrzów. Tam też poznał jedną z największych legend gatunku: Meade Lux Lewisa, u którego boku koncertował przez kilka lat. Zasłynął także jako akompaniator słynnej Sippie Wallace, kilkakrotnie nominowanej do nagrody Grammy. W latach siedemdziesiątych jego koncerty zapełniały po brzegi nowojorską Carnegie Hall. W wydanej w roku 1988 książce o historii boogie-woogie autor opisał go słowami: „Gra jak sam Pan Bóg”. Bob Seeley jest znany z niebywałej techniki, co często skutkuje pytaniem słuchaczy: „gra sam, czy jest ich dwóch?

Hill Billy - JackPot
Pochodzą z położonego na południu Węgier miasta Szeged. Poznali się w roku 1996. Od tej pory funkcjonują jako JackPot. Ich niezwykły temperament sprawia, że są jednym z najbardziej rozchwytywanych węgierskich zespołów grających rock’n’roll-a i rockabilly. Wzorując się na takich mistrzach jak: Elvis Presley czy Johny Cash łączą sceniczny show z muzyczną starannością. Liderem grupy jest Jack Wheeler, niezwykle utalentowany wokalista doskonale oddający rock’n’rollowy charakter lat pięćdziesiątych. Wtóruje mu kontrabasista Lizard Firehand, którego niemal ekwilibrystyczne solówki wprawiają słuchaczy o zawrót głowy. Pomimo faktu, że JackPot jest częstym gościem scen austriackich, niemieckich, chorwackich czy czeskich w Polsce zagrają po raz pierwszy.

oraz

Boogie Boys
To pierwsza w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie woogie z domieszką czarnego bluesa. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Pianiści: Bartek Szopiński i Michał Cholewiński oraz Szymon Szopiński, który pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów jak i polskiej muzyki rozrywkowej. Zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów.Dodajmy muzyki która porusza , bez wyjątku, ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych.

Poznali się jesienią 2002 w jednym z poznańskich klubów, gdzie do białego rana jammowali przy starym pianinie.Do tej pory mają za sobą koncert na XI Blues Express Festival, oraz szereg koncertów i festiwali za granicami naszego kraju, grając u boku takich sław boogie jak Christopher Steinbach Frank Mushalle czy Axel Zwingerbrger. Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince'a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. W samym tylko 2004 roku odwiedzili pięć państw europejskich...

Nocna Zmiana Bluesa
Najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki.

Założyciel i lider grupy Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji Szwecji, Holandii, Rosji i Zimbabwe (!) Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał piętnaście płyt oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych.

Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na osiemnastu płytach takich wykonawców jak m.in.: Maanaam, Majka Jeżowska, Zdrowa Woda czy Gang Olsena.

Koncertował z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Nagrany wespół z Wojciechem Karolakiem CD „Piątek wieczorem” zdobył w roku 2005 miano „Złotej Płyty”.

Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B.B. Kinga (Warszawa 1996). Na płycie „Chory na bluesa” obok Sławka gra na harmonijce legendarny amerykański bluesman Charlie Musselwhite zaś CD „The Last Mohican of the Blues” zawiera zapis jam session z słynnym Louisiana Redem

Sławek jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, autorem muzyki do spektakli teatralnych. Jest autorem oprawy muzycznej i tytułowego utworu serialu TV pt. "Babilon.pl".

Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in.: w leCreusot we Francji).

W programie III Polskiego Radia przez dwanaście lat prowadził autorskie audycje popularyzujące bluesa. Obecnie prowadzi cotygodniową audycję radiową w warszawskim "Radiu dla Ciebie". Jako dziennikarz Sławek jest też obecny na łamach miesięcznika „Jazz Forum” oraz kwartalnika „Twój blues”

Sławek jest dyrektorem artystycznym festiwalu HARMONICA BRIDGE BYDGOSZCZ - TORUŃ

W roku 1997, Sławek jako pierwszy Polak-bluesman wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech.

Nowatorski CD Sławka "Polski Blues" łączący bluesa z polskimi instrumentami ludowymi zdobył entuzjastyczną recenzję w prestiżowym amerykańskim magazynie "Blues Revue" (Nr 55 March 2000). Od kilku lat w ankiecie Blues Top kwartalnika „Twój blues” Sławek wybierany jest głosami czytelników czołowym harmonijkarzem i wokalistą bluesowym w Polsce.

W lipcu 2006 nakładem wytwórni MTJ ukaże się CD „Historia choroby” zawierający wznowienie 6 CD Sławka nagranych z zespołem Dżem, Nocna Zmiana Bluesa i pod własnym nazwiskiem Dwudziestolecie działalności muzycznej Sławka i jego grupy znalazło podsumowanie m.in. w książce J.Skaradzińskiego i M.Szalbierza pt. "Chory na bluesa". W grudniu 2003 roku ukazał się CD "Chorzy na bluesa", na którym dziewiętnastu wykonawców gra i śpiewa utwory napisane przez Sławka.

Sławek jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP.

Od 24 lat Sławek intensywnie koncertuje, najczęściej z towarzyszeniem Nocnej Zmiany Bluesa ale również w kameralnych duetach, gdzie występuje jako wokalista, harmonijkarz i… 12-strunowy gitarzysta!.

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz