10 listopada 2011
13:38
Jane Birkin na Ars Cameralis w Sosnowcu już dziś
Jane Birkin zaśpiewa Serge'a Gainsbourga.
![[img:1]](/img/artykuly/zdjecia/_5tBpXJTBpDMC43MTkyMjcwMCAxMzIwOTI5NDA2.jpg)
W jaki sposób Jane Birkin – nieśmiała, młoda aktorka obdarzona dziwaczną urodą – została najpopularniejszą angielską artystką francuskiej sceny muzycznej? Była to oczywiście zasługa jej ogromnego, naturalnego talentu i uroku osobistego, lecz w dużej mierze sławy przysporzył jej legendarny związek z francuskim piosenkarzem Sergem Gainsbourgiem. (...) Właściwie, to zupełnie naturalne, że Jane poświęciła ostatnie trzydzieści lat swojej kariery na wykonywanie jego piosenek.
Jane Birkin urodziła się w Londynie, lecz już w wieku dwudziestu kilku lat stała się symbolem francuskiej kultury lat siedemdziesiątych. Wizerunek pociągającej, infantylnej diwy – niezbędny wówczas w drodze do kariery – zbudowała jeszcze w Anglii, występując w Powiększeniu Michaelangelo Antonioniego. Serge’a Gainsbourga poznała w 1968, otrzymawszy rolę u jego boku: reżyser filmu Slogan zainteresował się Birkin mimo że młoda aktorka nie znała nawet francuskiego. Romans dwójki aktorów stał się legendą tuż po nagraniu utworu Je t’aime... moi non plus, skandalizującego lovesongu potępionego przez Watykan i zakazanego przez cenzurę. Jej uśmiech oraz androgyniczna uroda urosły do rangi ikony dzięki roli w filmie Gainsbourga oraz wystąpieniu u boku Brigitte Bardot w filmie Gdyby Don Juan był kobietą. Birkin jako aktorka została trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara, lecz największą wagę przywiązuje do twórczości muzycznej. Każdy z piętnastu wydanych do tej pory albumów zdobył uznanie krytyków; głównie dzięki jej specyficznemu, dziecięcemu niemal głosowi.
Wokalistka wykonuje zarówno swoje autorskie utwory, jak i te skomponowane niegdyś przez Gainsbourga. Po śmierci legendarnego partnera poświęciła się działalności charytatywnej, odwiedzając m.in. Bośnię, Rwandę i Palestynę. Za pracę z dziećmi, ofiarami wojny oraz obywatelami Trzeciego Świata została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego oraz francuskim Narodowym Orderem Zasługi. W ramach pomocy charytatywnej daje też koncerty, głównie poświęcone twórczości Gainsbourga. Utwory byłego męża aranżuje na przeróżne sposoby: popowo, na orkiestrę, harfy, smyczki, na modłę muzyki arabskiej. W tym celu zatrudnia muzyków z całego świata. Nad nowymi wersjami piosenek Gainsbourga pracowali m.in. Goran Bregović, Dudu N’Diyae Rose, Djamel Benyelles. Ostatnio zaangażowała się w pomoc ofiarom japońskiego trzęsienia ziemi. Planowany koncert nieomal nie doszedł do skutku: jej stali współpracownicy odmówili przyjazdu do Japonii zagrożonej katastrofą nuklearną. Birkin skompletowała zespół złożony z japońskich muzyków i w tym składzie zawita również do Sosnowca.
Jane Birkin sings Serge Gainsbourg via Japan
Teatr Zagłębia, Sosnowiec
Godzina: 19.30
Bilety: 50zł ulgowe/70zł
więcej: www.janebirkin.net/uk
reklama