23 października 2012 06:40

Jazzowa Jesień według Stańki

Od dziesięciu lat na scenie Jazzowej Jesieni występują znakomici twórcy i wykonawcy z całego świata. Podążając za poszukiwaniami i inspiracjami swojego dyrektora artystycznego, Tomasza Stańko, festiwal jest jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w Europie.

[img:1]
Festiwal Jazzowa Jesień pozostaje wyrazem ducha jazzu nie tylko jako gatunku muzycznego ale przede wszystkim postawy, sposobu myślenia, stylu życia. 
Jazz jest synonimem różnorodności, poszukiwań, świadomości różnic i ich integracji, spontaniczności i otwartości na twórczy przypadek. Jazzowa Jesień nie tylko przybliża słuchaczom twórczość świetnych artystów. Pozwala też Publiczności odkryć swoją jazzową stronę. Podobnie jak jazz, który czerpie ze wszystkich gatunków muzyki, tak każdy gatunek ma swój jazzowy aspekt, który wiąże się z przekraczaniem granic: rozwijaniem przestrzeni twórczej improwizacji i interpretacji. To właśnie poszerzenie pola walki pozwala się rozwijać zarówno artystom jak i muzyce. Prawdą jest, że muzyka klasyczna, elektroniczna, rock, disco czy folk także mają swoją jazzową stronę. Co roku przekonuje się o tym Publiczność Jazzowej Jesieni. Ten brak dyskryminacji sprawia, że udział w festiwalu to niesamowite przeżycie. Scena Bielskiego Centrum Kultury otwiera portale do w wielu muzycznych wszechświatów, pozwala odkrywać nowe brzmienia, kojarzyć i łączyć je ze sobą w niespotkaną wcześniej, spójną całość.

Jedynym bezwzględnym kryterium pozostaje jakość, którą gwarantuje osobiście Tomasz Stańko. Jak sam twierdzi, każdy festiwal komponuje tak, jak tworzy swoje utwory. - Zawsze kochałem różnorodność i skrajności – mówi – zarówno w mojej muzyce, jak i w sztuce w ogóle. Tutaj, podczas tworzenia programu festiwalu udało mi się pogodzić te dwie moje fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły.

Tegoroczny festiwal naturalnie kontynuuje tę myśl i styl. Obok rasowego jazzu w kilku odsłonach: nastrojowego fusion – Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu, nowoczesnej – James Farm, oraz klasycznej, niemal bebopowej – Billy Hart Quartet, na scenie BCK wystąpi wokalistka i aranżer Maria Pia De Vito z klasyczno-awangardowym projektem In Compagnia d’Amore. Z pewnością niesamowity będzie Koncert Ateński. Ten monumentalny spektakl jest wynikiem spotkania Charlesa Lloyda z niemal mityczną grecką wokalistką Marią Farantouri. Nie zabraknie oczywiście także nowego projektu Tomasza Stańko, który póki co owiany jest tajemnicą.

Jesienią do Bielska-Białej zawita więc trzech gigantów saksofonu, z projektami, które nie mogą się bardziej od siebie różnić. Jednak kluczem tegorocznego festiwalu, motywem przewodnim jest partnerstwo. Formacje, relacje i składy, w których wybitni soliści zstępują z piedestału ustępując miejsca głębszemu muzycznemu porozumieniu z pozostałymi członkami zespołu. Indywidualny blask odchodzi w cień – wielobarwność i bogactwo wspólnego brzmienia, nie jest narzucone przez lidera, ale wynika z wzajemnej ciekawości i szacunku artystów. W ten sposób powiększa się przestrzeń poszukiwań i improwizacji , a eksperymenty, które w niej powstają tchną świeżością, otwierają kolejne obszary, tworzą nowe relacje, powiększając bogactwo muzycznego wyrazu.

Mamy więc międzykulturowy, duchowy dialog Jana Garbarka i Triloka Gurtu (którym towarzyszą Rainer Bruninghaus, Yuri Daniel) a także Charlesa Lloyda i Marii Farantouri, których spotkanie ma wymiar uniwersalny, w sensie: kosmiczny, sięgający korzeni Zachodniej Cywilizacji. Wywodzące się z hardkorowego jazzu zespoły Joshuy Redmana i Billyego Harta w równym stopniu polegają na inwencji wszystkich czterech członków składu, ale podążają w zupełnie przeciwnych kierunkach. Podczas gdy James Farm (Joshua Redman, Aaron Parks, Eric Harland, Matt Penman) jak w soczewce skupia w sobie nowoczesne brzmienie i puls współczesnej cywilizacji, Billy Hart Quartet (Billy Hart, Mark Turner, Ethan Everson, Ben Street) pozostaje wierny jazzowej tradycji zgłębiając jej wrażliwość, która w swoim sercu wciąż okazuje się żywotna. Maria Pia De Vito (plus Francois Couturier, Anja Lechner, Michele Rabbia) używa własnych strun głosowych jak instrumentu, na którym improwizuje na równi z towarzyszącymi jej instrumentalistami, nie rezygnując jednocześnie z rozkoszy, jaką daje wokaliście klasyczna forma piosenki, z nastrojowym tekstem i poetyką.
 Mimo dziesięciu lat i niekwestionowanej renomy, Jazzowa Jesień jest wciąż młodym festiwalem. To z jednej strony kwestia niepokornego ducha, który nie pozwala się zaszufladkować i wtłoczyć w gatunkową sztampę, z drugiej - z pewnością energii miejsca jakim jest Bielsko-Biała. Położone u stóp gór niewielkie miasto z wielką duszą i jego niesamowita Publiczność za każdym razem robi wrażenie na gościach festiwalu. Zarówno artyści jak i inni przybysze co roku przyznają, że czują się tu jak w domu. Patronem Jazzowej Jesieni jest prezydent Bielska-Białej, który – o ile nie przeszkadzają mu w tym służbowe obowiązki - jest obecny na koncertach, zagląda także za kulisy, a czasem po koncercie sam próbuje sił na wybranym instrumencie.
Last but not least, nie sposób pominąć charyzmy Tomasza Stańko, który jest prawdziwym gospodarzem festiwalu: osobiście wita gości – często swoich znajomych z różnych scen świata – i przysłuchuje się koncertom. Czasem z widowni, czasem zza kulis. Jazzowa Jesień to jedna z niewielu okazji by wymienić z Mistrzem słowo w kameralnych okolicznościach.

 

X Jazzowa Jesień
14 – 18 . XI . 2012 | Bielsko-Biała

PROGRAM:

14.11.2012 /środa/ godz. 19:00 Koncert jazzu tradycyjnego – THE BIG CHRIS BARBER BAND

15.11.2012 /czwartek/ godz. 19.00 – JAN GARBAREK GROUP & TRILOK GURTU

16.11.2012 /piątek/ godz. 18.00 – MARIA PIA DE VITO "IN COMPAGNIA D’AMORE”

16.11.2012 /piątek/ - TOMASZ STAŃKO

17.11.2012 /sobota/ godz. 19.00 – JAMES FARM

17.11.2012 /sobota/ godz. 21.30 – CHARLES LLOYD - MARIA FARANTOURI "ATHENS CONCERT" (ECM)

18.11.2012 /niedziela/ godz. 18.00 – BILLY HART QUARTET

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz